Vyberte aktivitu

Ex Oriente Film East Silver East Doc Platform KineDok Český dokument

Ex Oriente Film

Workshop 3 - Market, Here I Am!

East Silver

East Silver Karavan

Silver Eye

Doc Alliance Selection

Cena Silver Eye

DOK Leipzig Selection

Polish Docs Selection

Oppose Othering!

East Silver Delegation at IDFA Docs for Sale

East Doc Platform

Czech Docs... Coming Soon

East Doc Forum

East Doc Interactive

East Doc Market

East Doc Shorts

KineDok

Český dokument

Panel připravovaných českých dokumentárních filmů

Katalog českých připravovaných dokumentárních filmů

Večer s českým dokumentem

Databáze

A Mountain to Climb

A Mountain to Climb

A mother and a daughter climb a mountain trying to cope with a past the mother has spent years suppressing. The daughter was sexually abused by her stepfather and now she wants to understand why her mother didn’t notice.
Avec l'amour

Avec l'amour

115 rotten vintage cars, a young wife, students that adore him – Dionis, a biology teacher with love for life (or just another reason to keep on buying useless vehicles). A love story.
Borders

Borders

Borders is a hybrid fiction-non-fiction film about survival, that cuts across universal barriers and capacities not to surrender, embodying overwhelming human vulnerabilities into untamable resilience.
Delta

Delta

The future has sailed away, with us left behind; astray, we did not board the magic ship. The task at hand is simple - not to perish in the fog, not to die from the cold, not to get trapped under the ice.
Faith

Faith

By presenting a Danish Protestant Roest and his teaching of youngsters as well as a Japanese sect, trying to atone for past sins, the film explores what it means to believe and why we believe (in God).
FC Roma

FC Roma

Minulý podzim nastoupil do nejnižší české fotbalové soutěže nový, neobvyklý tým. TJ Junior Roma je děčínský klub okresního přeboru, který je složen převážně z romských hráčů. přestože každý fotbalový fanoušek zná kampaň…
Film for My Mum

Film for My Mum

Moje matka mi jednou řekla, že mé filmy jsou docela pěkné, ale velmi smutné. Chtěla abych natočil film o princezbnách, které nosí krásné šaty a prožívají velkou lásku. Film pro moji mámu je domácí video dokument s…
Good Afternoon, Dear Aunt!

Good Afternoon, Dear Aunt!

Two sisters, a photographer and a filmmaker, travel through their suicide German - Lithuanian grandmother’s life with the aim to break the silence and reveal family secrets about unfulfilled love in aftermath of WWII.
Králové Šumavy

Králové Šumavy

Dokumentární animovaný film Králové Šumavy je rozsáhlým vyprávěním ohromujícího příběhu Josefa Hasila, muže, který ses stal legendou. Je to příběh dobrodružství, špionáže, hrdinství a boje jednoho muže proti…
The Labudović Reels

The Labudović Reels

Archivní road trip se Stevanem Labudovićem, kameramanem Jugoslávského prezidenta Tita, který zobrazuje Alžírskou revoluci. Aneb co je zapotřebí k tomu natočit snímek, který napadá světový řád.
1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace