SK, CZ

2023

85 min

Ve výrobě

Hranice nevěry

Hranice nevery

Režie: Diana Fabiánová

Synopse

Diana vyrastala v komunistickom Československu, kde kultúra ututlávania a tajností bola prítomná aj v partnerských vzťahoch. Milenecké aféry a šepoty o deťoch, ktorých otcovia sú iní než oficiálni, jej ostali vryté v podvedomí. Skepsa voči manželstvu ju viedla hľadať iné formy vzťahov, než je všeobecne prijatý monogamný model. Jedného dňa sa však zjavil Tomáš a hormóny rozbúrili jej predsavzatia. Ani nevie ako, prišlo jedno dieťa, potom druhé, a nakoniec i svadba. Aj keď svojská a bez bielych šiat. Po čase sa však v ich vzťahu začali ozývať staré pochybnosti a prebúdzať sa vzorce správania, ktoré nie sú v súlade s rodinným životom tak, ako si ho predstavujeme.
Diana a Tomáš sú obaja z rodín, kde nevera mala svoje zásadné miesto. Podvedome ju akceptovali a považovali za normálnu. Ako však vystúpiť zo správania zakódovaného do génov? V túžbe ochrániť svoju rodinu sa Dia a Tom zamýšľajú, i experimentujú, ako mať funkčný naplnený vzťah v nástrahách 21. storočia. Čo je vernosť a kde sa začínajú hranice nevery? Ako predísť nutkaniu chcieť viac, než máme, len preto, že môžeme? Hoci máme viac než dosť?
Diana hľadá odpovede u svojich priateliek, ktoré sa rozhodli zvoliť vlastnú cestu, u odborníkov (Esther Perel), i u ľudí, ktorí si prešli neverou a zdieľajú s ňou svoje osobné skúsenosti. Počas nahliadania do svetových reálií ohľadom nevery, ako i svojho vlastného vzťahu, vnútra i útrob rodiny, Diana odhaľuje dlhodobo ukrývané rodinné tajomstvo. Nevera s jej následkami odrazu dostáva nový rozmer. Otrasie základmi identity hlavnej predstaviteľky a prijme divákov uvažovať nad tým, čo nás robí tým, kým sme. Hranice vernosti je intímny dokument o krehkosti partnerského šťastia. O hľadaní samého seba vo vzťahu s inými, i o našej spoločnosti meniacej sa z generácie na generáciu rýchlosťou svetla.

Články

Cenu East Doc Platform má chystaný film o ekologické devastaci lagun
18. 3. 2021

Cenu East Doc Platform má chystaný film o ekologické devastaci lagun

EAST DOC PLATFORM
Ukrajinský projekt Laguny. Bitva o ráj Serhije Lysenka získal Cenu East Doc Platform 2021 a rovněž Cenu Current Time TV. 72 hodin běloruské filmařky Anny Savčenko má Koprodukční cenu České televize. Uspěly také české projekty.
číst více
Představujeme 12 projektů workshopu Ex Oriente Film 2020
1. 6. 2020

Představujeme 12 projektů workshopu Ex Oriente Film 2020

EX ORIENTE FILM
Institut dokumentárního filmu představuje 12 dokumentárních projektů, které byly vybrány do 18. ročníku workshopu Ex Oriente Film z rekordního počtu 108 přihlášených projektů.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace