KINEDOK

Sestupte do Maelströmu s KineDokem

28. 6. 2020

Autor: Veronika Zýková

Novinku letošního katalogu KineDoku, vizuálně opojný Sestup do Maelströmu norského režiséra Jana Vardoena, budete moct zhlédnout 20. července v pražském Studiu Alta, jež sídlí v karlínské Invalidovně. Skladba Philipa Glasse na motivy povídky E. A. Poea zazní v podání Arktického symfonického orchestru v místech, kde se dramatický příběh odehrává. Před projekcí se uskuteční koncert pro housle a violoncello. Začátek je ve 20:00. Těšíme se na vás!

Připojete se k facebookové události
O filmu
V roce 1841 napsal Edgar Allan Poe povídku "A Descent into the Maelström" (česky jako Pád do Maelströmu či Sestup do Maelströmu). Příběh dvou bratrů, kteří vypluli s rybářskou lodí do zuřících vod Moskenestraumenu v Lofotenu na polárním kruhu severního Norska. Loď se potopila a přežil pouze jeden z bratrů. V roce 1980 Philip Glass napsal 66minutovou skladbu na motivy této povídky. Dílo bylo o mnoho let později upraveno pro Arktický filharmonický orchestr, který byl v červnu 2018 vyslán na vrchol hory Kvalvik v Lofotenu, aby skladbu znovu oživil přímo v místě jejího zrození. Poeticky či naopak dramaticky ji doplňují ty nejkrásnější výjevy z norské přírody, z každodenního života lidí pracujících u polárního kruhu, stejně jako magický svit polární záře.

Sestup do Maelströmu / orig. Descent into the Maelstrom
r. Jan Vardoen
Norsko, 2019, 68 min.

[Aktualizováno 11. 7.]

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace