EE

2015

55 min

Dokončený

Tashi Delek!

Režie: Peeter Rebane

Synopse

We follow Tashi, a young Buddhist monk on a journey home through the Himalayas, witnessing the present day life and customs of the Kingdom of Mustang, one of the best preserved traditional Tibetan communities in the world. It is a story of coming of age for Tashi, a story of a small nation struggling to keep its identity since opening of borders 22 years ago. A story of a conflict between spiritualism and materialism. Tashi, a young Buddhist monk faces the most important decision in his life — whether to devote his life to serving as a monk, or to leave the monastery and return to everyday life.

Články

Hranice práce a další tituly East Silver Karavany na Filmovém festivalu Krakov
15. 5. 2018

Hranice práce a další tituly East Silver Karavany na Filmovém festivalu Krakov

EAST SILVER
Na letošním, již 58. ročníku Filmového festivalu Krakov se v nesoutěžní sekci Somewhere in Europe představí film Apoleny Rychlíkové a Saši Uhlové Hranice práce. V rámci festivalového trhu bude prezentováno dalších devět titulů z East Silver Karavany.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace