HU

2020

75 min

Dokončený

Her Mothers

Anyáim története

Režie: Asia DérSári Haragonics

Synopse

As Hungary’s political climate becomes increasingly radicalized, Virág, a former green politician, loses faith in the democratic parliament of Hungary and retires from politics. She and her musician partner Nóra decide to adopt a child and focus on building a family together. With a sensitive lens and close access, directors Asia Dér and Sári Haragonics follow the two women through their long and ultimately successful adoption process to bring home their young daughter of Roma origin. But tensions begin to rise between the two as Virág thrives in her role as a mother and Nóra struggles to find her place within the family.

Články

Druhá řada True Story se blíží!
28. 7. 2021

Druhá řada True Story se blíží!

TRUE STORY ONLINE
True Story je série rozhovorů zaměřená na aktuální dokumentární filmy střední a východní Evropy. S jejich tvůrci a tvůrkyněmi hovoří Ivona Remundová a Nicole J. Adelman. První řada přinesla deset rozhovorů a již brzy se můžete těšit na druhou řadu!
číst více
True Story, epizoda 6: Her Mothers
11. 12. 2020

True Story, epizoda 6: Her Mothers

TRUE STORY ONLINE
V nové epizodě podcastové série True Story hovoří Ivona Remundová s maďarskými režisérkami Asiou Dér a Sári Haragonics o filmu Her Mothers (orig. Anyáim története), v němž sledují dvě ženy, jež se snaží adoptovat romskou dívku.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace