CZ, DE

2022

20 min

Dokončený

Tmání

Režie: Ondřej Moravec

Synopse

The short animated documentary uses virtual reality to address depression and the ways to cope with it. Director and protagonist Ondřej Moravec guides us through diverse landscapes associating the story of his struggle with depression since puberty. We share his feelings during the first depressive episodes at a family trip in his childhood, at university when striving for perfect results, at work in his everyday fights with the depressive “darkening”. Through animation, combining a stylized form of Ondřej’s environment and abstract images of his emotions, the viewers will experience and understand what it is like to live with this illness, how to tackle it and what mechanisms are used by people with depression to feel better. The second part of the Darkening project will be developed in collaboration with clinical psychologists as a therapeutic tool: the patients will enter VR to discover and recreate the landscapes of the mind to help them harmonize their minds.

Články

Filmy podpořené IDF na MFDF Ji.hlava 2022
23. 10. 2022

Filmy podpořené IDF na MFDF Ji.hlava 2022

EAST DOC PLATFORM
Nenechte si ujít filmy podpořené Institutem dokumentárního filmu na 26. ročníku MFDF Ji.hlava: Pongo Calling, Návštěvníci, Adam Ondra: Posunout hranice, Tmání, Muzeum revoluce, Vyšetřovatel a další.
číst více
Pusťte si trailer TMÁNÍ
29. 8. 2022

Pusťte si trailer TMÁNÍ

EAST DOC PLATFORM EAST DOC INTERACTIVE ČESKÝ DOKUMENT
Film ve virtuální realitě TMÁNÍ režiséra Ondřeje Moravce a producentky Hany Blaha Šilarové, který se představil na East Doc Platform 2021, bude mít již brzy premiéru v soutěžní sekci Venice Immersive na MFF v Benátkách (31. 8. – 10. 9.)
číst více
TMÁNÍ Ondřeje Moravce na MFF v Benátkách
27. 7. 2022

TMÁNÍ Ondřeje Moravce na MFF v Benátkách

EAST DOC PLATFORM EAST DOC INTERACTIVE ČESKÝ DOKUMENT
Velký úspěch má za sebou český animovaný film natočený pro médium virtuální reality. Snímek TMÁNÍ režiséra Ondřeje Moravce, který se představil na East Doc Platform 2021, byl vybrán do soutěžní sekce Venice Immersive na MFF v Benátkách.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace