CZ, SK

2023

75 min

Ve výrobě

Jak chutná celibát

Režie: Libuše Rudinská

Synopse

Celovečerní dokumentární film, o nelehkém životě v sebeodříkání, bez lásky a citového vztahu, v celibátu katolického kléru.  


Dokument zaznamená příběhy několika kněží a řeholníků kteří žili v celibátu a rozhodli se odejít.
Zkoumáme jejich pohnutky, které většinou mají společný scénář - tíživá samota a touha po partnerském vztahu. Na počátku, povětšinou ve velmi mladém věku, stálo rozhodnutí sloužit Bohu, a stát se součástí náboženské struktury-katolické církve. Členství v ní bylo provázeno dlouhým procesem příprav a rozhodováním se, které bylo stvrzeno věčným slibem. Tito lidé si mysleli, že budou žít podle svého závazku až do konce svého života. V průběhu času však nastaly změny. Osobnosti dozrávaly, získávaly zkušenosti a některé zážitky je začínaly formovat jiným směrem. Postupně dospěli k rozhodnutí své dřívější závazky opustit a vydat se na jinou životní pouť. Dokument bude zkoumat, jak kněží, řeholníci a řádové sestry hledají cestu, jak se vymanit ze závazku věčného slibu. Jejich způsoby, jak k tomu přistupují se značně liší. Zjistíme proč už je nenaplňuje život ve víře ve spojení s klérem, pro který se kdysi dlouze a zodpovědně rozhodovali. Proč ztratili ideály, nebo co jim v životě chybí, po čem touží a v jakém životním úseku se snaží svůj život změnit. Zjistíme například, že střední věk, nebo-li prvotní bilancování nad krátícím se časem, je pro mnohé spouštěčem radikálních změn. U mužů je to často pocit, že ještě mají dost sil prožít plhodnotný rodinný a partnerský život s ambicí vychovat děti v celé škále od narození až po dospělost. Proto mnozí odcházejí kvůli partnerce, jiní kvůli partnerovi.

Články

Ceny East Doc Platform mají Roma, Partyzánka i Celibát
13. 3. 2020

Ceny East Doc Platform mají Roma, Partyzánka i Celibát

EX ORIENTE FILM EAST DOC PLATFORM EAST DOC MARKET EAST DOC FORUM
Cenu East Doc Platform 2020 získal připravovaný film s pracovním názvem Roma ukrajinské režisérky Olhy Žurby, další ocenění získaly také čtyři projekty s českou účastí.
číst více
EDP 2020: Návštěvníci, Šaman proti Putinovi i Veletrh bydlení
5. 2. 2020

EDP 2020: Návštěvníci, Šaman proti Putinovi i Veletrh bydlení

EAST DOC PLATFORM EAST DOC MARKET EAST DOC FORUM
Projekty představené na pitchingu East Doc Forum a během schůzek na East Doc Marketu jsou nedílnou součástí 9. ročníku East Doc Platform, který se uskuteční v Praze od 7. do 13. 3.
číst více
Představujeme projekty vybrané do workshopu Ex Oriente Film 2019
28. 5. 2019

Představujeme projekty vybrané do workshopu Ex Oriente Film 2019

EX ORIENTE FILM
Institut dokumentárního filmu představuje 12 dokumentárních projektů, které byly vybrány k účasti na 17. ročníku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film. Děkujeme všem, kteří přihlásili svůj projekt!
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace