CZ

2013

52 min

Dokončený

Zvláštní akce studenti

Režie: Petr Záruba

Synopse

Sedmnáctý listopad je v naších dějinách spojován především s rokem 1989. Poněkud do pozadí se tak dostávají dramatické události roku 1939, které vyvrcholily nacistickou akcí "Sonderaktion Prag vom 17. November 1939", kdy byly uzavřeny české vysoké školy a více než 1200 studentů bylo odvlečeno do koncentračního tábora. Film zachycuje autentické vzpomínky šesti tehdejších vysokoškolských studentů a přímých aktérů těchto událostí.

Nebylo důležité, zda se Ladislav Bém, Karel Hýbek, Vojmír Srdečný a Jan Šabršula účastnili protiněmeckých demonstrací a pohřbu Jana Opletala v Praze nebo zda se jiní studenti jako Jiří Zapletal nacházeli tou dobou v Brně. Všichni byli nakonec internováni v koncentračním táboře Sachsenhausen. Luboru Zinkovi se před nacisty podařilo uprchnout do Anglie, kde se v roce 1941 jako příslušník československých zahraničních jednotek osobně podílel na vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studentstva. Ani osud tohoto svátku ale nebyl ve spletitém 20. století jednoduchý.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace