Vyberte aktivitu

Ex Oriente Film East Silver East Doc Platform KineDok East Doc Series Český dokument

Ex Oriente Film

3rd Ex Oriente Film Session: Market, Here I Am!

2nd Ex Oriente Film Session: Production and Story Development

1st Ex Oriente Film Session: Find Your Way – Vision, Space and Storytelling

Ex Oriente Film Follow-Up

Knowledge Lab

East Silver

East Silver Karavana

Silver Eye

Cena Silver Eye

Czech Docs: Ready to Go

East Silver Market

East Doc Platform

Czech Docs: Coming Soon

East Doc Interactive

East Doc Forum

East Doc Market

Mini-Market

Co-Production Booster

KineDok

East Doc Series

Český dokument

Panel připravovaných českých dokumentárních filmů

Katalog českých připravovaných dokumentárních filmů

Večer s českým dokumentem

Databáze

A Year Full of Drama

A Year Full of Drama

A young woman takes on an audacious human experiment while trying to find her place in the world and struggling with the past of her family.
Boundaries

Boundaries

A journey film through four cities, the present and the past. Minsk, Moscow and the cities of childhood shot by the director and her father 25 years ago, are merged into one voice message to an unknown person.
Čekání na zázrak

Čekání na zázrak

A woman’s biggest joy is giving the gift of life to a new human being. The biggest pain the loss of a child– helps to see the beauty in life. This film is about life and how miraculous it is that we are alive.
Currents

Currents

Plants such as Dracaena, Ficus, and Philodendron were integral parts of the socialist modernist architecture in the seventies and eighties. Today, they remain strong visual reminders of the socialist state.
Dobrá smrt

Dobrá smrt

Príbeh o konečnom rozhodnutí. Posledné cesta Angličanky Janette, ktorá si zvolila dobrovoľnú smrť. Vlastníme svoj život alebo on vlastní nás?
Eight Images from the Life of Nastya Sokolova

Eight Images from the Life of Nastya Sokolova

Anastasia Sokolova graduated from one of the prestigious universities in Russia with the degree in journalism, but her professional way was from the collector in the bank to the administrator in a cheap illegal bordello.
Home Games

Home Games

Dvacetiletou Alinu zachránila její vášeň pro fotbal před bídou. Stala se profesionální hráčkou fotbalu, ale život jí přinesl další výzvu, když její matka zemřela a zanechala za sebou dva mladé sourozence a téměř slepou…
Jak velká je galaxie ?

Jak velká je galaxie ?

Film hledající cestu k pochopení významu svobody,k poznávání civilizace v rozsáhlých artických pláních Sibíře. Stovky mil od lidských obydlí očima malého Zachara a jeho rodiny.
King Skate

King Skate

O svobodě ve stísněné době.
Kiruna – překrásný nový svět

Kiruna – překrásný nový svět

Kiruna balancuje na hraně pokroku a zkázy. Kvůli těžbě železné rudy hrozí švédskému polárnímu městu propad a bude se stěhovat tři kilometry na východ. Vybuduje se nová Kiruna - ještě lepší, modernější, integrovanější.
1 2 3
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace