Vyberte aktivitu

Ex Oriente Film East Silver East Doc Platform KineDok East Doc Series Český dokument

Ex Oriente Film

3rd Ex Oriente Film Session: Market, Here I Am!

2nd Ex Oriente Film Session: Production and Story Development

1st Ex Oriente Film Session: Find Your Way – Vision, Space and Storytelling

Ex Oriente Film Follow-Up

East Silver

East Silver Karavan

Silver Eye

Cena Silver Eye

East Doc Platform

Czech Docs... Coming Soon

East Doc Market

East Doc Interactive

East Doc Forum

KineDok

East Doc Series

Český dokument

Panel připravovaných českých dokumentárních filmů

Katalog českých připravovaných dokumentárních filmů

Večer s českým dokumentem

Databáze

Elevation

Elevation

The story about the relationship between a trainer and his young athlete during an intense period of preparation for a new height in ski-jumping. The trainer is trying to raise a new sports star at the end of his career.
Goodbye Beautiful

Goodbye Beautiful

The last battle cry of two 90-year-old partisan veterans and their journey to keep the anti-fascist legacy alive in a society which forgot its own ideals and heroes.
Jak chutná celibát

Jak chutná celibát

Celovečerní dokumentární film, o nelehkém životě v sebeodříkání, bez lásky a citového vztahu, v celibátu katolického kléru.   Dokument zaznamená příběhy několika kněží a řeholníků kteří žili v celibátu a rozhodli se…
Jak jsem se stala partyzánkou

Jak jsem se stala partyzánkou

Ako som sa stala partizánkou je pátráním po identitě osobní a identitě romského etnika skrze dějiny druhé světové války. Režisérka Vera Lacková odhaluje na pozadí vlastní rodinné historie pohnuté osudy pěti romských…
Kiosk

Kiosk

Dokument o objevování skrytých emocí, o nutnosti sdílet lásku s těmi, kteří ji potřebují, ačkoli si to dlouho nechtěli přiznat.
Lost and Found

Lost and Found

A 27-year old Canadian girl embarks on a life-changing journey to discover her Romani birth family’s roots in a small village in Romania.
Nord Express

Nord Express

A story of freedom routes and interconnections ‒ infrastructure objects that are built in the name of European security and identity, drawing new, 21st-century demarcation lines.
Outside (former title Roma)

Outside (former title Roma)

The turbulent youth of young Roma from a 13-year-old hero of the Maidan revolution to the 18-year-old adult trying to survive in a small criminal provincial town.
Pohodlné století

Pohodlné století

Pohodlné století vypráví historii dvacátého století perspektivou unikátního plzeňského souboru bytových interiérů od architekta Adolfa Loose, které se staly svědky obyčejných osobních epizod i důležitých dějinných…
The Schubert Effect

The Schubert Effect

A tragicomic documentary roller-coaster about the life of the unpredictable Siberian Ed Wood and his multiple attempts to change his life and filmmaking in Russia.
1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace