UA, RO, PL

2022

60 min

V postprodukci

Elevation

Висота

Režie: Max Rudenko

Synopse

Vasyl is a ski jump coach from a children’s sports school. He lives and works in a small village, deep in the Carpathian Mountains. Three wives have left him, unable to understand his life-long devotion to sports and his connection with nature. Several times a year Vasyl ventures into the mountains to spend time in solitude. He believes that unity with nature gives him the strength to psychologically prepare his trainees for competitions, to cope with fear and self-doubt.
At the age of 70, he is trying to grow a new sports star, Zhenya. Immersed with the daily routine of training, my documentary would look into the complex process of preparation for competitions, where falling, disappointing and overcoming oneself is a daily, stressful process on the path to success.

Články

EDP 2020: Návštěvníci, Šaman proti Putinovi i Veletrh bydlení
5. 2. 2020

EDP 2020: Návštěvníci, Šaman proti Putinovi i Veletrh bydlení

EAST DOC PLATFORM EAST DOC MARKET EAST DOC FORUM
Projekty představené na pitchingu East Doc Forum a během schůzek na East Doc Marketu jsou nedílnou součástí 9. ročníku East Doc Platform, který se uskuteční v Praze od 7. do 13. 3.
číst více
Představujeme projekty vybrané do workshopu Ex Oriente Film 2019
28. 5. 2019

Představujeme projekty vybrané do workshopu Ex Oriente Film 2019

EX ORIENTE FILM
Institut dokumentárního filmu představuje 12 dokumentárních projektů, které byly vybrány k účasti na 17. ročníku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film. Děkujeme všem, kteří přihlásili svůj projekt!
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace