Veronika Janatková

Česká republika

Veronika Janatková

producent, režie

Oma Export

V ponurém bytovém domě v Hamburku žije Petra Kallenbachová se svým synem a svým psem. Petra je osmapadesátiletá německá důchodkyně, baculka s dlouhými blond vlasy, která chodí do divadla a na rockové koncerty. Ráda si čas od času zajde na drink s přáteli nebo na dobré jídlo. Nemůže si však dovolit všechno najednou.
Petra pobírá předčasný, ale neskutečně nízký důchod - jako mnoho dalších německých seniorů. Když zaplatí nájem a základní služby, zbyde jí sotva 100 Eur na jídlo a další výdaje. To sotva stačí na život ve městě jako je Hamburg. Petra odmítá svou současnou situaci přijmout. Patří ke generaci seniorů, kteří zastávají názor, že život nekončí stárnutím. Odchod do důchodu by měl být pouze začátkem nové kapitoly v životě. Rozhodne se proto vše opustit a přestěhovat se tisíce kilometrů do východní Evropy. V Kavarně v Bulharsku se snaží nalézt "lepší" život, po kterém zoufale touží. Líbila se jí představa mít slunce, pláž a největší rockový festival za humny.
Petra se vrhla vstříc dobrodružství v nové kultuře bez znalosti jazyka či obyvatel. Možnost prožití důchodového věku v cizině ji udržuje v pocitu, že žije. OMA EXPORT je povznášejícím a humorným dokumentem, který líčí stárnoucí lidi jako hrdiny a dokazuje, že věk nemusí být překážkou novým výzvám.

Koleje

Dva deníky - jeden z roku 1919, druhý z roku 2009. Oba sledují stejnou cestu "spící krajinou", Sibiří.
Našli jsme deník finského obchodníka Jalmari Ollily, uschovaný v knihovně ve finském městě Kasko. Deník je sto let starý, z let 1913 – 20. Jalmari píše o svém dětství ve Finsku, o svých touhách a poznávání Ruska a o své cestě na Sibiř.
Jeho poznámky jsou nám inspirací pro naši cestu, chceme se o tomto kraji dozvědět víc. Chceme navštívit stejná místa, o kterých Ollila píše. Chceme poznat stejné lidi a poznat jejich příběhy a dějiny. Ruské železnice jsou dnes stejné jako před sto lety. Stále podél nich žijí lidé. Jalmari sem přišel jako cizinec do zcela neznámé společnosti. My kráčíme ve stejných stopách, píšeme vlastní deník a pokoušíme se najít paralely s jím popsanými místy a zjistit, co se za uplynulých sto let změnilo.

Panic button

What risks must one journalist take, both in his professional and private life, in order to fight for free speech and a free, independent media? This questioning is at the heart of PANIC BUTTON (WT).
Director Samara Sagynbaeva has been documenting how her husband, Ali Toktakunov, one of Kyrgyzstan’s most prominent investigative journalists, challenged the ruling nomenklatura by exposing to the public a case of corruption within the government. Both Ali and Samara took great risks with their privacy and security, and as a result received several death threats. The film discusses the value of public good, freedom and free speech at the cost of sacrificing the private life of one family.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace