Jakub Pinkava

Česká republika

Jakub Pinkava

producent

Kráva je naše matka

Indická společnost v přechodu mezi tradicí a globalizací. Kráva jako svatá Matka. 300 miliard matek. Špinavé obchody. Překupníci kupují od chudých venkovanů staré krávy a převážejí je do Bangladéše, kde svaté Matky umírají na jatkách. Přechod od společnosti, kde jsou si lidé a krávy rovni, ke společnosti, kde krávy slouží jako pouhý nástroj k vydělávání peněz. Společenská změna stále probíhá, mladá generace je v rozporu s generací starou. Nová supervelmoc a její vypořádání se s tradicí.

Nehleď dlouze do propasti

Nehleď dlouze do propasti je celovečerní příběh lásky a nenávisti, příběh fascinace jednoho
beatnika exotickým východem a epické drama dobrodružného života a snu zničeného dvěma
politickými událostmi – Pražským jarem a Islámskou revolucí. Je to filmařova výprava do temné
mysli a po stopách českého génia, jenž se nikdy neprosadil, jehož filmy nikde nedávali, jemuž
nikdo nevěřil. Meditativní filmová báseň o vyhnanství, svobodě, mystice, osudu a exilu. O mysticismu českého umělce viděném „východním“, orientálním okem.

Zapomenutá válka

Nazar pracuje v ukrajinském Kyjevě jako scenárista. Spolu s manželkou a malým synem žije poklidný život a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo kdy změnit. Na konci roku 2013 se však na kyjevském náměstí Majdanu začínají scházet davy lidí, aby protestovali proti rozhodnutí prezidenta Janukovyče nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií. O masových protestech začínají informovat zahraniční média a Nazar je jeden z těch, který jim dodává informace. Stává se z něj fixer – překladatel a průvodce novinářských štábů. Brzy si uvědomí, že práce v nebezpečných podmínkách mu vyhovuje a poté, co o dva měsíce později vypukne na východě otevřená válka, provází novináře po zásadních událostech ozbrojeného konfliktu. Jeho vývoj vidí na vlastní oči a spolu s novináři vytváří svědectví, která pak putují do celého světa. Netrvá to však dlouho a válka se stává zapomenutou.
Interaktivní webový dokumentární film Zapomenutá válka přináší svědectví o téměř čtyři roky trvajícím konfliktu na východní Ukrajině. Průvodce Nazar se snaží objektivně vysvětlit příčiny války, proto vede diváka regionem Donbasu a naráží na jeho složitou historii a hornickou hrdost. Kromě historického kontextu však seznamuje diváka především s každodenní realitou života v takzvané šedé zóně, území přiléhajícímu k frontové linii. Dokumentární film umožní tedy nahlédnout na vojenský konflikt z perspektivy místních obyvatel a nahlédnout situace, které zažívají civilisté v této neklidné oblasti.
Prostřednictvím Nazara bude mít divák možnost poznat všední život čtyř odlišných postav – školačky, humanitárního pracovníka, lékařky a seniora. Jejich každodenní rituály nabírají za válečného stavu často absurdní podoby, a tak se například i z dříve obyčejného vaření čaje stává značně komplikovaná záležitost. Kde vzít peníze na nákup čaje, když se důchod do šedé zóny nevozí? Kde čaj koupit, když obchody jsou zavřené? A kde sehnat vodu, když ostřelování zničilo elektrické vedení a čerpadla na pitnou vodu nefungují?

Consequences of Truth

The film starts with Alfred Wetzler on his way to Frankfurt in 1964 to give a testimony at the Auschwitz Prozess, the biggest German trial of Nazi war criminals. His aim is to help convict ex-SS guards Wilhelm Boger and Oswald Kaduk of mass murder. He is a valuable witness due to the fact that he is one of the authors of the Auschwitz Protocol, a historical 40-page document that broke the story of the Nazi extermination machinery to the world. After introducing Wetzler's story we go back in time to 1944 to describe the escape and what motivated it. Wetzler was a member of the camp resistance and when its leadership found out that soon a million Hungarian Jews were to be deported, they decided someone should escape the camp to warn the Allies and get them to bomb the camp. Wetzler and Rudolf Vrba were chosen as the best candidates to complete what was seen as a suicide mission. Yet, against all odds they succeeded and endured unimaginable hardships on their way to Slovakia. Afterwards they wrote the report which received worldwide attention, but was labelled a hoax by the Nazis and even on the Allied side was considered a gross “Jewish” exaggeration. This meant the camp was never bombed, a fact that haunted Vrba and Wetzler for the rest of their lives. We then examine the post-war period of Wetzler's life. In 1950 he is implicated in an antisemitic trial and narrowly avoids another imprisonment. Afterwards he is considered an enemy of the state and faces persecution. In the 1960s his situation improves, he writes his groundbreaking Auschwitz memoir, and fights for justice for the victims. This is when we return to Wetzler's testimony at the trial, which is hugely traumatic especially as many of the criminals escape punishment. In the 1970s and 80s Wetzler is once again persecuted and under surveillance of the secret service. All mentions of him are suppressed, and he withdraws from society out of fear for his family. In 1988 he dies in obscurity in Bratislava.

Second Hand War (WT)

Třeboň, Occupied Czechoslovakia: a Nazi soldier points a gun at a mother, demanding milk and bread; a girl watches as the 4000 German soldiers camping behind her house are replaced by as many Soviets; a little girl pretends to be a mannequin in her grandmother’s shop to hide from SS officers.

The animated short documentary “Second Hand War” foregrounds wartime snapshots that didn’t make it to the history books, focussing on women’s experiences. The version of history portrayed is fragmentary and contradictory, privileging the fragile poetry of human subjectivity over verifiable facts.

Survivors’ memories are pieced together to create a subtle overview of daily life under occupation and what it meant to be a woman, while at the same time revealing the gaps in our collective memory.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace