Pavel Vácha

Česká republika

Pavel Vácha

producent

Šípek!

Architekt, designér, sklář, děkan architektury v Liberci, buddhista, který rád vaří a cestuje po světě. Časosběrný dokument o Bořku Šípkovi vzniká už čtvrtým rokem a letos bude mít konečně premiéru. Když se začínalo natáčet, žil Šípek s Leonou Machálkovou, provozoval na Starém Městě thajskou restauraci Arsenal a o víkendech jezdil pravidelně do Lindavy do sklárny Ajeto. Cestoval a pracoval v Africe, Evropě i Asii, každý týden nalétal tisíce kilometrů. Krátce nato oslavil své šedesátiny a s přítelkyní se rozešel. Přišel o svou restauraci a přestal pracovat v Ajetu. Otevřel nový obchod se sklem, pak další, přestěhoval se do Holešovic. Začal vyrábět sklo v Novém Boru a z Holešovic odešel do domu na Malé Straně, naproti Sněmovně. Tam otevřel další prodejnu se sklem a opustil sklárnu v Novém Boru. Letos v lednu totiž otevřel v Novém Boru úplně novou, tentokrát vlastní, sklárnu. V době, kdy se české sklárny zavírají, vybudoval úplně novou.

Příběhy českého grafického designu

Grafický design je obor, který zasahuje do mnoha oblastí života člověka a společnosti. Cílem dokumentárního cyklu je ukázat, jak výrazný vliv na společnost i každodenní život jednotlivce grafický design má. Produkty grafického designu provázejí člověka od rána do večera: ve chvíli, kdy se podívá na mobilní telefon, při sledování televizního zpravodajství, když během řízení reaguje na dopravní značky nebo při usínání s knížkou. Dokumentární cyklus zmapuje zásadní projekty a významné osobnosti oboru od vzniku Československa do současnosti a ukáže, jak je grafický design vzájemně propojený nejen s kulturním a politickým děním, ale i s řadou dalších oborů lidské činnosti, jako jsou moderní technologie, psychologie, průmysl, urbanismus, architektura, pedagogika, kartografie ad. Ukážeme, jaké jsou cesty k zdánlivě jednoduchým prvkům, jež využíváme v denní potřebě. Představíme historické osobnosti i současné matadory designu jako unikání pozorovatele tehdejší i dnešní reality (a většinou i jako její vylepšovatele). Mimo jiné vytvoříme televizní manuál pro obyčejné lidi, jak bojovat proti vizuálnímu smogu, jak rozeznat kýč od kvality, jak drobnými kroky zlepšit prostor (a nejen ten veřejný) kolem sebe. Ukážeme divákům, z čeho se skládá a čím je rámována naše česká identita. Že jsou to desítky a stovky předmětů každodenního užití – bankovky, známky, loga a značky, nápisy na obchodech a v ulicích, orientační systémy a pouliční značení, denní tisk, plakáty, knihy. Bude to o ohlédnutí za starými trendy, na to, jak formovaly a deformovaly dekády nesvobody českou kreativitu a jak z nich dnes čerpají nebo se vymezují moderní a nové směry i tvůrci. Důležitým momentem celého cyklu je fakt, že nebude grafický design ukazovat chronologicky od historie do současnosti, ale bude se mu věnovat po tématech:

Ep. 1 – Veřejný design
Ep. 2 – Mediální design
Ep. 3 – Státní design
Ep. 4 – Každodenní design
Ep. 5 – Edukativní design
Ep. 6 – Hraniční design
Ep. 7 – Exportní design
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace