Jana Vlčková

Česká republika

Jana Vlčková

střih

Father David

Filmový dokument Father David je portrétem duchovního muže, kterého se zmocnily docela přízemní materiální touhy. Bývalý voják a katolický kněz David Romo se stal nejvýraznější figurou rychle expandujícího kultu Svatá smrt. Několik se na jeho mších tlačily tisíce věřícíh a ve svém chrámu oddával celebrity z telenovel. Jednoho rána Otce Davida ale přímo před chrámem zatkla policie. Nyní si odpykává čtyřicetiletý trest za to, že paralelně se svou duchovní činností vedl devítičlenný gang, který vydíral a unášel a lidi, a to včetně dvou federálních poslanců.

Rekonstrukce průmyslu

Experimentální metrický film zviditelňuje estetické rytmy hospodářských cyklů průmyslové výroby od ekonomické krize po období oživení. Organizačním principem filmu jsou údaje o vývoji automobilového, chemického a těžkého průmyslu od roku 2009 do současnosti. V průmyslu pracuje 37% ekonomicky aktivních obyvatel České republiky, což z ní činí nejprůmyslovější zemi Evropské unie. Hospodářská krize výrazně zasáhla některá odvětví, kdy došlo k poklesu výroby, snížení počtu zakázek, celkového obratu i počtu zaměstnanců. Film vychází z údajů o průběhu krize a oživení v jednotlivých odvětvích, které se promítají do obrazů továren. Konkrétně film sleduje vývoj z hlediska vývozu a dovozu, tržeb ze zahraničního i domácího obchodu, objemu zakázek či proměn mezd a počtu zaměstnanců pracujících v daném odvětví. Křivky grafů vyjadřujících proměnu těchto ukazatelů za šest let se otiskly do průběhu jednotlivých parametrů obrazu: sytosti, jasu, ostrosti, kontrastu, či konkrétních barev. Konceptuální propojení vývoje průmyslu a proměn obrazu stvrzuje časová osa: jedna minuta dané části představuje jeden rok života daného odvětví.

Křehká identita

Ve filmu Křehká identita hledá osobitá slovenská režisérka Zuzana Piussi současnou podobu toho, jak její krajané chápou svoji národnost. Vyslovuje obavu, že slovenské národnostní cítění má křehké kořeny a je snadno politicky zneužitelné. Její hrdinové se často vymezují vůči významným českým postavám československých dějin a hledají nacionální kořeny ve společné „přednacionální“ minulosti Velké Moravy. I když mnohé příběhy působí tragikomicky, bouřlivý vývoj sjednocené Evropy ukazuje, že hledání vlastní identity je křehká věc nejen na Slovensku.

No a konec

Celovečerní dokumentární film, jehož hlavním principem je analogie a tématem pak konec: smrt, konec světa, vyhynutí, bezcestí, nezvratné uplývání... Film je nesen příběhem starého Noema, který byl vyvolen, postavil si loď a do ní vměstnal živočišné druhy. Cestuji po Čechách, Evropě a Africe. V Egyptě se staví největší česká válečná loď, v Polsku pohřbívají prezidenta, na umírající Evropu je nejlepší pohled z druhé strany Gibraltaru, v Bratislavě tiká stroj, který přesně odpočítává dobu do konce světa, čínský spisovatel říká, že konec nepřijde s vodou, ale s pískem, který zasype naše města, svobodný zednář náš učí o smrti, masopusty, reje atd. Dívám se a ptám se. Například: Co je to být vyvolený? Co se stalo během potopy s rostlinami? A s knihami? Jaktože známe předpotopní bestie? Nastává konec světa, co nás můžete naučit? A hlavně: co to je konec? Kdy? Proč? Jaký je jeho smysl? Roadmovie, filosofie, řemesla, láska a smrt.

Modlany Akbar

Modlany, vesnici na Česko - Německé hranici, objevili Saudové a Kuvajťané a chystají se tu postavit více než 200 domů. Většinou jsou to rodiny s postiženými dětmi, kteří přijíždějí na velkou část roku do lázní v nedalekých Teplicích. V jedné z nejateističtějších zemí na světě se místní připravují na "muslimskou invazi". Na pozemcích vlastněných Araby už kdosi zakopal několik prasečích hlav. Martin Dušek (K oblakům vzhlížíme, 2014) se chystá zachytit "střet civilizací" přímo v rodné vesnici svých předků s typickým mixem ironie a empatie. Natáčet plánuje v Severních Čechách i na Blízkém východě.

Yearbook 2020

SYNOPSA
Dokumentárna esej s ambícou vytvorenia budúceho archívu.
Keď zatrasiete fľašou, na ktorej dne bol usadený sediment, zakalená tekutina vám neumožňuje jasne vidieť, čo sa vo vnútri nej deje.
Inšpirovaní letopisným záznamom reality z čias socializmu, ktorý vo filmoch často využívame ako "archívne zábery", sme sa rozhodli zaznemanať bežnú súdobú realitu a vytvoriť tak akýsi "budúci archív".
Osem krátkych príbehov sprevádzaných nekonečným množstvom podpríbehov.
Osem kapitol, kde sa namiesto kuriozít sa sústredíme na banalitu až klišé, ktoré sú pre jednotlivú oblasť symptomatické, a zároveň vinou svojej bežnosti často opomínané. POLITIKA/PRÁCA/VEDA/URBANIZMUS/VOĽNÝ ČAS/RITUÁLY/ŽIVOTNÉ PROSTREDIE/VEREJNÁ MIENKA.
Ambíciou filmu je vytvoriť letopisnú mozaiku súčasnosti, ktorá poukazuje na absurditu a nevysvetliteľné fenomény doby.

TREATMENT
Nachádzajúc sa uprostred zmien a prudkej transformácie máme často problém vidieť súvislosti a skutočnosti, ktoré sú nám s odstupom času jasné. Spätne sa pýtame, ako bolo možné, že sme vývoj nedokázali aspoň zhruba predvídať. Nové usporiadanie spoločnosti nás frustruje a transformačné obdobie, ktoré tomuto stavu predchádzalo, zostáva vinou hystérie z aktuálneho diania zaznamenané len v náznakoch.
Filmom poukazujeme na to, že keď sa však pristavíme uprostred súčasného diania, všetko naznačuje, že žiadna jasná stratégia neexistuje, všetko čo sa odohráva, sú len operatívne reakcie na vonkajšie podnety, ktoré nevedú k žiadnemu konečnému cieľu.
Nepredvídateľosť toho, aká budúcnosť z týchto reakcií vyvstane, je pre nás motiváciou v čo najširšom zmysle zaznamenať súčasné dianie v krajine 'niekde na východe Európy', a vytvoriť tak čo najpodrobnejší archív, ktorý nevynechá fenomény, ktoré môžu byť pre nepredvídateľnú budúcnosť kľúčové.

Svět mezi námi

Marie je fotografka. Pochází z Mikulova. Žije v New Yorku. Za muže má Thomase.

Daleko od Mikulova je portrétem nevšedního vztahu a silného uměleckého partnerství mezi fotografkou Marií Tomanovou a historikem umění, Thomasem Beachdelem. Zároveň je tento snímek portrétem amerického “snu” a americké reality na příkladu mladé Češky, která se rozhodla opustit rodný Mikulov, změnit svůj obor i vzhled a prorazit v extrémně konkurenčním prostředí newyorské fotografické scény.

Prostřednictvím observační metody sledujeme tříletou etapu v osobním i pracovním životě Marie a jejího muže – jejich vášeň a posedlost uměním, neohroženost realizovat vlastní vizi, ale také bezmezné úsilí, které je to stojí. Ano, náš film je také o dřině a ze své podstaty o násilí – na duchu i na těle. Film se tak stává svědectvím o okamžicích, které formují dráhu mladých umělců, se všemi nejistotami a překážkami, jež musí na cestě za svým snem překonat.

Náš film je stejně nespoutaný jako jeho hlavní představitelka. Jedná se o živý příběh a divokost, tak charakteristická pro Marii, se odráží i v našem přístupu k filmovému materiálu a v naší práci s Mariinými fotografiemi. Hektické pasáže střídají pasáže klidu. Marie ztělesňuje nevázanost, Thomas naopak rozvážnost. Ona překypuje talentem, on intelektem. Jejich závislost jednoho na druhém je mimořádná a pro Mariinu tvorbu naprosto zásadní. Bez Thomase by Marie neobjevila svůj talent. Bez jeho podpory by ho dál nerozvíjela. Thomas je Mariiným přítelem, rodinou, pevným bodem v neustále se měnícím newyorském prostředí.

Marie žila v Americe mnoho let ilegálně. Díky svazku s Thomasem se jí otevřela možnost získat potřebné dokumenty a po osmi letech opět vycestovat, navštívit domov a setkat se se svou rodinou v Mikulově. Teprve, až když New York opustí a vrátí se domů, kde čas plyne jinak, respektive – kde se čas jako by zastavil, jí dochází, jak mnoho si od ní New York bral a jak málo vracel.

Marie je daleko od Mikulova.

Prezidentka

What challenges must a gentle, level-headed and progressive woman face when she assumes the presidency of a country with a post-socialist legacy and a long history of male rule?

In 2018, Slovak society was deeply shaken by the murder of investigative journalist Ján Kuciak and his fiancée Martina Kušnírová. This unprecedented event exposed corrupt Slovak politicians and officials working hand in hand with local oligarchs and mafia structures behind the scenes. The Slovak people reacted with justified anger. For a brief period, a wave of social activism emerged, uniting an otherwise divided society, rekindling people's desire for the rule of law and sparking their interest in politics. To date, more than 30 high-ranking officials have been charged with corruption and abuse of office, including former and current politicians, judges, law enforcement and tax officials, even figures such as the former police chief, chief prosecutor and governor of the central bank. It was in these turbulent circumstances that Zuzana Čaputová entered political life. A lawyer with a long history of civic activism, she made a name for herself fighting for environmental protection. A woman guided by a strong moral compass, influenced by Eastern philosophy and a desire for change, she decided to run for president of Slovakia. And in a conservative, male-dominated environment, she won by a landslide.

Ms President is a time-lapse documentary filmed over the course of five years, following Zuzana Čaputová's time in office. It captures her role as head of state and her role as partner and mother in her private life. We are with her as she decides on social events at the local and global level. She negotiates, writes speeches and faces pandemics. At the same time, she faces the problems of a divided Slovak society. She asks the question: How can I be the president of all citizens?
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace