Martin Čech

Česká republika

Martin Čech

kamera

We Have to Survive

Ľudstvo pravdepodobne nezastaví zmenu klímy, ale bude sa musieť prispôsobiť novým, ťažším podmienkam. Štyri svetové strany – štyri príbehy zo zasiahnutých oblastí pod vplyvom globálneho otepľovania, kde už prebiehajú procesy drastických zmien životných podmienok a priamo ovplyvňujú životy ľudí. Otázkou pre nich ostáva, ako sa zabývať vo svete, ktorý balansuje nad priepasťou klimatickej katastrofy a pokračovať v živote. Základom príbehu filmu je proces adaptácie, ktorým všetci protagonisti nevyhnutne prechádzajú.

Qaanaaq, najsevernejšie mesto Grónska, patrí medzi prvé obete na svete v boji proti klimatickým zmenám pretože ľadová pokrývka sa každoročne topí. Miestny lovec Jorgen Umaq musel zmeniť svoje dlhodobo udržiavané lovecké trasy. Niektorí z jeho kolegov lovcov sa radšej rozhodli nasledovať neočakávané príležitosti v poľnohospodárstve. Mnoho ľudí v Louisiane v USA sa angažujú v prebiehajúcom boji proti stúpajúcej vode, ale v prípade obývaného ostrova Isle de Jean Charles sa ukázalo, že prírodný živel zvíťazil. Ostrov už stratil viac ako 90 percent svojej plochy. Otec Roch Naquin, katolícky kňaz, sa snaží presvedčiť rozdelených obyvateľov 24 rodín, aby sa nechali presťahovať do bezpečia a prestavali komunitu skôr, ako sa stane niečo zlé. V Coober Pedy v južnej Austrálii dosahujú denné teploty 55 stupňov Celzia. Rod Wells, opálový baník, žije v podzemnej jaskyni. Všetko, vrátane kostolov, školy, kníhkupectva a hotelov, je pochované v piesku. Spoločenstvo miestnych baníkov vedených Rodom sa zapojilo, aby pomohlo zmeniť púštne mesto na celkom obnoviteľnú energetickú oázu. Guo Kaiming nie je pripravený pripojiť sa ku klimatickým utečencom. Štyri generácie jeho rodiny žili pri jazere v prosperujúcej komunite na okraji púšte Gobi v Mongolsku. Obyvatelia, ktorí žijú na okraji púšte, sa snažia obmedziť nestály posun piesku. Spolu s miestnymi samosprávami sadia stromy v snahe blokovať vietor a stabilizovať pôdu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace