KINEDOK

Online projekce + diskuze: Jiříkovo vidění

11. 10. 2024

Autor: Anna Jurková

Online události KineDoku jsou zpět! Až do 15. října můžete zhlédnout ekologický dokumentární film o příběhu otce a dcery a jejich ambiciózním snu jednou pro vždy pomoct klimatu online zdarma. V pondělí od 19:00 proběhne také online diskuze na témata z filmu s Kateřinou Kolouchovou, Olgou Körner, Ondřejem Kolínským a moderovat bude Anna Tabášková.

Film je k dispozici na kinedok.net, pro zdarma přehrání potřebujete voucher, o který si pište na films@kinedok.net.


JIŘÍKOVO VIDĚNÍ (Marta Kovářová, 2023, Česká republika, Slovensko, 77 min)
Muzikantka Marta, dcera materiálového fyzika Jiřího, se rozhodla, že jeho nápad na globální snížení množství uhlíkových emisí nezůstane jen při domácích kuchyňských debatách. Film exponuje složitost vztahu otce a dcery, kteří hledáním cesty ke splnění ekologického snu, hledají i cestu jeden k druhému. Frustrace z bezmoci a opakovaného neúspěchu, je ještě umocněna komplikovanou Jiřího povahou a jeho komunikační nepraktičností. Komplikace jsou však ve filmu přetavovány až do jakési sebeparodie, a podobně odlehčující jsou i písničky, které Marta skládá. Příběh o moderním donkichotském snažení a o složitosti prosazování nápadu jednotlivce v mašinérii, jakou se zdá být i samotné prostředí ekologického aktivismu.

Film je k dispozici na území všech KineDok zemí (Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Chorvatsko, a Maďarsko).


DISKUZE: 14. října, 19:00
Zhlédnete online diskuzi (v angličtině) na témata z filmu, která se bude konat v pondělí na Facebooku (@KineDok International) a na našem YouTube kanálu (@InstituteOfDocumentaryFilm). Moderovat ji bude Anna Tabášková (AFO, FAMU, Institut 2050) a hosty budou Ondřej Kolínský (AMO), Olga Körner (Greenpeace) a Kateřina Kolouchová (Fakta o klimatu).

Kateřina Kolouchová se zabývá klimatickou politikou a legislativou na úrovni ČR a EU. Mimo to se věnuje analýze a vizualizaci dat, s praxí i z komerční sféry. Vystudovala hospodářskou politiku a mezinárodní vztahy.

Ondřej Kolínský působí jako analytik AMO Klima a výzkumník na Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT. Věnuje se ekonomickým aspektům zelené transformace, inovačním a regionálním politikám. Pracovní zkušeností má hlavně z mezinárodních organizací a tuzemských institucí, v menší míře z nezisku. Rád zahradničí a vaří.

Olga Körner je komunitní organizátorka a vedoucí komunitního prostoru Bolygó. Od roku 2021 je zaměstnankyní Greenpeace Maďarsko, předtím pracovala jako koordinátorka projektů v Bábozd Zöldre Környezeti Nevelési Egyesület. Podílela se na šíření metody komunitního kompostování v Budapešti poté, co v roce 2020 iniciovala vznik komunitního kompostéru v parku Szent István.

Anna Tabášková se zabývá se environmentální komunikací, participací a zasazuje o posilování principů udržitelnosti v českém audiovizuálním sektoru. Je dramaturgyní environmentální sekce festivalu AFO, je součástí Institutu 2050 a v pozici environmentální ambasadorky pracuje na FAMU. Ambasadorka Evropského klimatického paktu.

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace