GE, PL

2021

20 min

V postprodukci

The Mud Princess

ტალახის პრინცესა

Režie: Dea Tcholokava

Synopse

Summer. Akhtala, Georgia. A Soviet-built, mud-colored building stands tall in the desert of mud. The building is a bathhouse, where people from all over the country come to hopes of recovery.
Within these surroundings, a 5-year-old chubby girl Tako in a pink dress spends her days waiting for her grandmother who works all the time as a linene washer in the mud healing center. In her attempts to escape boredom, Tako imagines herself to be a princess from a fairytale world. Vibrant childhood flows tediously in a mud-colored world.
This is a documentary fairytale about Tako, who creates a magical universe in place of Akhala’s mud baths. Her tiny hands and lucid imagination transform gooey mud into an anti-hero.

Články

Zveřejňujeme projekty vybrané na Short Pitch na festivalu Millenium Docs Against Gravity ve Varšavě
27. 4. 2023

Zveřejňujeme projekty vybrané na Short Pitch na festivalu Millenium Docs Against Gravity ve Varšavě

EAST SILVER
Pět vybraných projektů krátkých dokumentárních filmů ve fázi hrubého střihu se představí během programu Short Pitch 14. května 2023 na Millenium Docs Against Gravity ve Varšavě sales agentům, distributorům a zástupcům festivalů a televizí.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace