UA, CZ

2023

75 min

Ve výrobě

Up in the Air

У ПОВІТРІ

Režie: Oksana Syhareva

Synopse

9-year-old Sasha studies at the circus studio in Kharkiv, Ukraine. He devotes all his spare after-school time to practicing aerial exercises. His teacher and head of the studioSvetlana (50) sees him as a talented and promising artist. There are 100 kids studying in a circus studio. Svetlana’s son Zhenia (24) is an aerial gymnast too, a studio graduate, and he helps her with teaching kids. However, he has a different teaching approach and an ambition to develop his own modern circus. After the full-scale Russian invasion in February 2022, Svetlana and 26 circus children evacuate to Budapest. The Princess of Monaco invites them to perform in Monte Carlo in a show which is organized to support Ukraine. Zhenia stays in Kharkiv to defend their country.

Články

True Story, epizoda 40: Up in the Air
12. 6. 2022

True Story, epizoda 40: Up in the Air

EAST DOC PLATFORM Rozhovor TRUE STORY PODCAST ONLINE
Na East Doc Platform 2022 jsme hovořili s ukrajinskou režisérkou Oksanou Syharevou a producentkou Natalií Pogudinou o jejich oceněném dokumentárním projektu Up in the Air, který sleduje mladé ukrajinské vzdušné akrobaty z Charkova před a po ruské invazi.
číst více
Ceny East Doc Platform mají The World is Not (a) Mine, Utíká i Dakar Sistaz
31. 3. 2022

Ceny East Doc Platform mají The World is Not (a) Mine, Utíká i Dakar Sistaz

EAST DOC PLATFORM
Cenu East Doc Platform 2022 získal polský projekt The World is Not (a) Mine režisérky Natalii Koniarz. Oceněny byly také dva projekty s českou účastí. Podívejte se na všechny oceněné projekty a vyjádření porot.

číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace