SK

2021

70 min

Ve výrobě

Yearbook 2020

Letopis 2020

Režie: Martin KollárMária Rumanová

Synopse

SYNOPSA
Dokumentárna esej s ambícou vytvorenia budúceho archívu.
Keď zatrasiete fľašou, na ktorej dne bol usadený sediment, zakalená tekutina vám neumožňuje jasne vidieť, čo sa vo vnútri nej deje.
Inšpirovaní letopisným záznamom reality z čias socializmu, ktorý vo filmoch často využívame ako "archívne zábery", sme sa rozhodli zaznemanať bežnú súdobú realitu a vytvoriť tak akýsi "budúci archív".
Osem krátkych príbehov sprevádzaných nekonečným množstvom podpríbehov.
Osem kapitol, kde sa namiesto kuriozít sa sústredíme na banalitu až klišé, ktoré sú pre jednotlivú oblasť symptomatické, a zároveň vinou svojej bežnosti často opomínané. POLITIKA/PRÁCA/VEDA/URBANIZMUS/VOĽNÝ ČAS/RITUÁLY/ŽIVOTNÉ PROSTREDIE/VEREJNÁ MIENKA.
Ambíciou filmu je vytvoriť letopisnú mozaiku súčasnosti, ktorá poukazuje na absurditu a nevysvetliteľné fenomény doby.

TREATMENT
Nachádzajúc sa uprostred zmien a prudkej transformácie máme často problém vidieť súvislosti a skutočnosti, ktoré sú nám s odstupom času jasné. Spätne sa pýtame, ako bolo možné, že sme vývoj nedokázali aspoň zhruba predvídať. Nové usporiadanie spoločnosti nás frustruje a transformačné obdobie, ktoré tomuto stavu predchádzalo, zostáva vinou hystérie z aktuálneho diania zaznamenané len v náznakoch.
Filmom poukazujeme na to, že keď sa však pristavíme uprostred súčasného diania, všetko naznačuje, že žiadna jasná stratégia neexistuje, všetko čo sa odohráva, sú len operatívne reakcie na vonkajšie podnety, ktoré nevedú k žiadnemu konečnému cieľu.
Nepredvídateľosť toho, aká budúcnosť z týchto reakcií vyvstane, je pre nás motiváciou v čo najširšom zmysle zaznamenať súčasné dianie v krajine 'niekde na východe Európy', a vytvoriť tak čo najpodrobnejší archív, ktorý nevynechá fenomény, ktoré môžu byť pre nepredvídateľnú budúcnosť kľúčové.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace