IDF logo

O Institutu dokumentárního filmu

Řekli o nás

"Vanja Jambrović a já jsme se s projektem [Museum of the Revolution] zúčastnili řady pitchingů, ale dva vybočují: East Doc Platform 2019, kde projekt vyhrál hlavní cenu a kde jsme potkali našeho českého koprodcenta nutprodukci, a stejný rok IDFA Forum."
Srdjan Keča, režisére, Srbsko

"Naše účast na trhu East Silver, v East Silver Karavaně či East European Fóru poskytla obrovskou vzpruhu pro vývoj, produkci a zvláště pak mezinárodní propagaci a distribuci našich připravovaných projektů a filmů (I Don’t Love You, The Term, On the Edge of Snow). Aktivity IDF nezpochybnitelně pomáhají vybudovat úzké vztahy v rámci evropského filmového odvětví a zdůrazňují význam dokumentární tvorby. Právě proto jsem přesvědčen, že IDF je jednou z nejvýznamnějších a nejvlivnějších světových institucí v této oblasti.“

Max Tuula, producent, Marx Film, Estonsko

„Doc Tank je platformou, kde je možné se střetávat a naslouchat vůdčím osobnostem transmediálního i filmového odvětví – od samotných tvůrců až po akademiky. V našem případě šlo o cennou zkušenost ve smyslu porozumění širšímu kontextu interaktivní filmové tvorby, novým trendům, ale i zhodnocení velmi konkrétních potřeb našeho vlastního projektu. Účast na Doc Tanku nám velmi pomohla vyvinout náš projekt nejen konceptuálně, ale i po technické stránce.“
Nino Orjonikidze, producentka, Sakdoc, Gruzie

Vzhledem k tomu, že v současnosti vyvíjím crossmediální dokumentární projekt i_Island, je pro mne Doc Tank, kterého jsem se účastnil v březnu 2015, jednou z nejlépe organizovaných crossmediálních akcí, kterých jsem se doposud zúčastnil. Celý tým Doc Tanku je velmi organizovaný a přátelský. Jelikož jeho organizátoři navštěvují pravidelně většinou hlavních evropských crossmediálních událostí, stali jsme se velmi dobrými známými a jsou i cennými poradci pro naši produkci. Nemluvě o tom, že IDF je obecně velmi užitečnou organizací pro nás, filmaře z východní Evropy.
Zcela upřímně mohou říci, že Doc Tank považuji za jednu z nejužitečnějších crossmediálních událostí v Evropě a rád se sem opět přihlásím s dalším projektem. Zároveň pak celou akci doporučuji všem svým kolegům z východoevropských zemí, kteří čelí mnoha obtížím týkajících se financování a distribuci svých projektů.
Miha Čelar, režisér a producent, Astral Film, Slovinsko

Zúčastnil jsem se East European Fora dva roky po sobě se dvěma různými týmy a projekty. Pokaždé to bylo jiné. Nicméně v několika věcech se obě zkušenosti shodovaly: musíte se svým filmem vykročit ze své komfortní zóny. Získáte příležitost nahlížet na svou práci z různých perspektiv – skrze pohledy a přijetí tutorů, hostů i ostatních účastníků. A zcela zásadní věc, která vám umožní posunout se dál: zjistit, zda je váš projev působivý a zda to, co říkáte, je srozumitelné. 
Jakub Piatek, účastník Ex Oriente Film 2013 a East European Fora 2015

Práci na dokumentu lze rozdělit na čas před workshopem Ex Oriente Film a po něm. Mezi prvním a druhým setkáním máte dostatek času začít o svém projektu uvažovat jiným způsobem, ale zároveň ne dost na to jej kompletně přepracovat. To samé lze říci o období mezi druhým a třetím setkáním, kdy děláte klíčové zásahy do již natočeného materiálu. Když se zpětně ohlédnu za závěrečným pitchingem, který se konal v rámci třetího setkání, uvědomuji si, jak důležitá pro mě byla zkušenost, kterou jsem v průběhu EOF získal. Pro ty, kdo se chtějí věnovat dokumentu na profesionální úrovni je tento workshop skutečně důležitý až nezbytný. Jak jsem říkal – existuje čas před Ex Oriente Film a po něm. A věřte mi, je to velký rozdíl. 
Dženan Medanović, účastník Ex Oriente Film 2014

Workshop Ex Oriente Film nás rozhodně poslal přímo na dálnici na cestě za naším cílem. Kreativní připomínky od tutorů nám pomohly rozpoznat, formovat a sdělovat naše vlastní myšlenky i nahlédnout film z nových úhlů. Přednášky, projekce a diskuze byly velmi zajímavé a inspirativní. Tým organizátorů byl mimořádný – přivítali nás jako svou vlastní rodinu, mysleli na každý detail, vše fungovalo hladce během jednotlivých setkání i v období mezi nimi. Přínos workshopu se ale rozhodně neomezoval jen na oficiální program: synergie inspirativních rozhovorů v pozdních nočních hodinách, divokých večírků a trvalých přátelství, která jsme si během roku vybudovali, je odměnou nad rámec samotného projektu. 
Sasha Kheyfets, účastník Ex Oriente Film 2014

Pro mě byl Ex Oriente Film naprosto zásadním workshopem – pomohl mi hodně, co se týče vývoje mého filmu. Jelikož se jedná o velmi osobní příběh, bylo pro mě opravdu těžké o tom mluvit před lidmi. Nevím, ale myslím, že mě to posílilo. Rady tutorů významně přispěly k současné podobě filmu a také mi pomohly vidět jej z různých perspektiv. Prostředí, organizátoři a celý workshop mi otevřely zcela nový svět. Účast na Ex Oriente byla, co se mě týče, tím nejlepším rozhodnutím. 
Noemi Veronika Szakonyi, účastnice Ex Oriente Film 2014

Nikdy nezapomenu na tu velkou chvíli, kdy na závěrečné prezentaci Ex Oriente Film během East Doc Platform 2013 v Praze můj dokument “Pára a Víra” vyhrál cenu Zlatý trychtýř. K nevíře! Byla to ta nejlepší motivace překonat nesnáze a pokračovat dál. Začátky na workshopu Ex Oriente Film 2012 byly náročné. Částečně proto, že jsem tehdy teprve sháněla toho pravého producenta pro svůj dokument (a nikdy nenašla), ale také emočně. Jet do Prahy, to znamenalo vracet se do země, která je blízká mému srdci, na místo, kde začal můj příběh. Dobrá zpráva byla, když jsem získala stipendium na pokrytí části nákladů – díky IDF za dodání odvahy! Díky, přátelé. Být součástí těchto kvalitních setkání, výměny zkušeností s filmovými experty z celého světa, zužitkovat jejich profesionální podněty, to vše mi nesmírně pomohlo rozvinout můj projekt a nalézt směr. Zejména důležití pro mě byli Mikael Opstrup a Marijke Rawie. Díky! Se svým spíše vizuálně uměleckým zaměřením jsem byla zpočátku stydlivá a nejistá. Ale organizátoři a kolegové ke mně byli milí. Myslím, že je důležité, aby filmaři udržovali kontakty a pomáhali si nejen během takových workshopů, ale i dlouhodobě. Já jsem zažila pocit solidarity od kolegů v únoru 2015 během crowd-fundingové kampaně na financování postprodukce. Podpořilo mě 100 lidí, většinou filmařů a producentů a kampaň byla úspěšná. Naplňuje mě to pocitem vděčnosti a hrdosti. 
Albena Mihaylova, účastnice Ex Oriente Film 2012

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace