SK

2021

80 min

Dokončený

Lines

Čiary

Režie: Barbora Sliepková

Synopse

Blanka is a woman in her 50s, alone in her apartment and in her life. Matuš, a young and motivated activist, hopes to become councillor of his municipality despite his lack of marketing savvy. A cool real estate agent sells the notion of a happy life through Bratislava apartments. Two collegial road workers paint road markings and when their shift is over, they drink beer in their boarding room and ponder the indifference of the city inhabitants. Danko, a queer music composer, lives in the city center with his mother in a modest flat. He takes long walks, listening to urban sounds, trying to capture the rhythm around him. Lines is a visual essay, a tangle of stories and observations, set in the exemplary post-socialist city of Bratislava; a place experiencing dynamic transformation.

Trailer

Články

East Silver na trhu Visions du Réel 2022
26. 4. 2022

East Silver na trhu Visions du Réel 2022

EAST SILVER
Pět titulů z katalogu East Silver, mj. Čiary, Mara či Každá minuta života, je součástí filmového trhu Visions du Réel, který je akreditovaným filmovým profesionálům k dispozici od 14. dubna do 14. července.
číst více
Nominace na ceny Silver Eye 2021 a poroty
11. 10. 2021

Nominace na ceny Silver Eye 2021 a poroty

EAST SILVER
IDF udělí na 25. ročníku MFDF Ji.hlava (26.-31. října 2021) cenu Silver Eye nejlepším krátkometrážním a celovečerním dokumentárním filmům ze střední a východní Evropy v rámci trhu East Silver. Podívejte se na nominace a poroty.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace