CZ

2020

70 min

Ve výrobě

Amoosed!

Amoosed

Režie: Hana Nováková

Synopse

Amoosed! je jiný film o přírodě, než na jaký jsme zvyklí v rámci tohoto žánru; film, který aktivuje, aniž by byl aktivistický nebo moralistický; rozesmívá hravým surrealismem a dotýká se srdce. Stavěním losa a člověka proti sobě v těch nejnemožnějších interakcích ukazuje losa jako záhadu, která nezapadá do žádného dosud známého vyprávění či bajek. Jeho hlavní rolí na zemi je pravděpodobně zpochybňovat lidské konání, dovést nás k zamyšlením se nad tím, co děláme a proč? Při střetech lidí s losem se opakuje stále dokola stejný model - jejich počáteční úsilí vždy zcela selže a výsledkem je naprosto změněný lidský hrdina. Los je zvíře-herec a zvíře-bavič, který se snaží probudit nás z letargie a stereotypního myšlení všude, kde se na planetě objeví. Amoosed! nás bere na cestu společně s autorkou a jejím deníkem. V jejím životě se děje něco zvláštního - neustále se jí zjevuje Los - v různých formách a při různých příležitostech. Snaží se jí něco říct? Nemůže jinak než ho následovat. Příběh začíná v Čechách a český příběh a protagonisté nás vedou dál, musíme překročit hranice - stejně tak, jak to dělá i los. Teprve za hranicemi začíná opravdová losí odysea. Toto zvíře a symbol nás provádí Evropou - přes Polsko do Ruska, odtamtud do Švédska, ze Švédska do Norska, a nakonec i daleko za hranice samotné Evropy - do Kanady, kde se losí tajemství a důvod poutě konečně naplní. Na této dlouhé cestě, na všech těch rozmanitých místech a v různých zemích, potkává autorka osoby, hrdiny, kteří mají všichni něco společného: účastnili se všelijakých lidských pokusů s losem nějak naložit, vypořádat se s ním, ovládnout ho. Zatímco los se ale nezměnil ani trochu a zůstal stále tím stejným nedomestikovatelným zvířetem, lidé se po těchto setkáních proměnili zásadně, zanechali svých úmyslů a počátečních snah a uvědomili si, co je smyslem jejich života, odkud pochází a kde jsou teď.

Články

ONLINE True story: Dokumentární talkshow s Václavem Havlem, Helenou Třeštíkovou a Losy
10. 9. 2020

ONLINE True story: Dokumentární talkshow s Václavem Havlem, Helenou Třeštíkovou a Losy

ČESKÝ DOKUMENT
Zveme vás do kina Ponrepo 15. září od 20:30. Šest dokumentaristů a dokumentaristek zde představí své dokončované snímky. O tom, co chystají, budou během talkshow se Sašou Michailidisem mluvit Helena Třeštíková, Lucie Králová, Petr Jančárek a další...
číst více
True story: Dokumentární talkshow 15. 9.
31. 8. 2020

True story: Dokumentární talkshow 15. 9.

ČESKÝ DOKUMENT
Své dokončované filmy představí v Ponrepu 15. 9. od 20:30 Helena Třeštíková, Robin Kvapil, Lucie Králová, Tomáš Kratochvíl, Petr Jančárek a Hana Nováková. Večerem provádí a talkshow moderuje Saša Michailidis.
číst více
East Doc Platform ocenila nejlepší dokumenty střední a východní Evropy
9. 3. 2018

East Doc Platform ocenila nejlepší dokumenty střední a východní Evropy

EX ORIENTE FILM EAST DOC PLATFORM EAST DOC FORUM
Již po sedmé se uskutečnilo největší setkání dokumentaristů ve střední a východní Evropě EAST DOC PLATFORM organizováno Institutem dokumentárního filmu. Do Prahy ve dnech 3. – 9. března zavítalo 350 filmových profesionálů z celého světa.
číst více
Rekordní účast českých filmařů na East Doc Platform
19. 1. 2018

Rekordní účast českých filmařů na East Doc Platform

EAST DOC PLATFORM EAST DOC MARKET EAST DOC INTERACTIVE EAST DOC FORUM ČESKÝ DOKUMENT
Účast českých filmařů na mezinárodní akci East Doc Platform (3. – 9. března, Praha) se každým rokem zvyšuje a jasně ukazuje vzrůstající kvalitu tuzemských snímků v mezinárodní konkurenci.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace