Vyberte aktivitu

Ex Oriente Film East Silver East Doc Platform KineDok East Doc Series Český dokument

Ex Oriente Film

3rd Ex Oriente Film Session: Market, Here I Am!

2nd Ex Oriente Film Session: Production and Story Development

1st Ex Oriente Film Session: Find Your Way – Vision, Space and Storytelling

Ex Oriente Film Follow-Up

Knowledge Lab

East Silver

East Silver Karavana

Silver Eye

Cena Silver Eye

Czech Docs: Ready to Go

East Silver Market

East Doc Platform

Czech Docs: Coming Soon

East Doc Market

East Doc Interactive

East Doc Forum

Mini-Market

Co-Production Booster

KineDok

East Doc Series

Český dokument

Panel připravovaných českých dokumentárních filmů

Katalog českých připravovaných dokumentárních filmů

Večer s českým dokumentem

Databáze

Alef

Alef

Aleph. Alfa. Transcendující počátek abecedy, života, univerza. Dech, vzduch, počátek všeho. Fiktivní postavy i skutečné osobnosti jsou průvodci magického putování mezi kontinenty, zeměmi a příběhy, které spojuje…
A Mountain to Climb

A Mountain to Climb

A mother and a daughter climb a mountain trying to cope with a past the mother has spent years suppressing. The daughter was sexually abused by her stepfather and now she wants to understand why her mother didn’t notice.
Avec l'amour

Avec l'amour

115 rotten vintage cars, a young wife, students that adore him – Dionis, a biology teacher with love for life (or just another reason to keep on buying useless vehicles). A love story.
Až přijde válka

Až přijde válka

Stovky teenagerů se přidávají k domobraně Slovenskí branci, s oddíly po celém Slovensku. V horských lesích budují modelovou organizaci, s drsnými pravidly a tresty, připomínajícími diktaturu.
Blurred Border

Blurred Border

Blurred Border is a character driven webdocumentary portraying two sides of 100 km peninsula, which with the collapse of Soviet Union was divided into half-Lithuania, half-Kaliningrad.
The Body

The Body

A story of a friend Urška, that for some reason keeps on coming back to life.
Bolo raz more...

Bolo raz more...

Short animated documentary + augmented reality comic book & app + interactive webpage will be created to not forget about one of the biggest ecocatastrophe made by humans on Earth.
Borders

Borders

Borders is a hybrid fiction-non-fiction film about survival, that cuts across universal barriers and capacities not to surrender, embodying overwhelming human vulnerabilities into untamable resilience.
Cirkus Rwanda

Cirkus Rwanda

Mezikontinentální dokumentární příběh o spolupráci českého Cirku La Putyka s akrobaty ze Rwandy. Bohatá Evropa a chudá Afrika, ale kdo komu nakonec pomůže více?
Cosmonauts like Chewing Gum

Cosmonauts like Chewing Gum

Two artist friends, one born in West Berlin, the other in communist Bulgaria, set to find out in what way the past separation of Europe has shaped them.
1 2 3 4 5
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace