Martin Mareček

Česká republika

Martin Mareček

režie, scenář, kamera, střih, zvuk

doc. MgA. Martin Mareček vystudoval Katedru dokumentární tvorby FAMU. Od roku 2003 na ní vede realizační dílnu a v roce 2018 se stal garantem oboru. Byl u zrodu několika společenských aktivit - Letokruh, Jednotka, Auto*Mat a působil i jako hudebník. Je jedním z mezinárodně nejúspěšnějších českých režisérů a v roli dramaturga se podílí na řadě významných dokumentárních dílech svých kolegů. Na svých celovečerních filmech s ním spolupracovali: Erika Hníková, Lukáš Kokeš, Klára Tasovská, Linda Kallistová Jablonská, Jana Počtová, Jan Gogola ml., Petr Hátle, Apolena Rychlíková, Alice Nellis, Johana Ožvold, Andrea Culková, Jan Látal, Martin Dušek, Vít Klusák, Filip Remunda, Veronika Lišková, Jan Foukal, Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová, Benjamin Tuček, Dagmar Smržová, Ivo Bystřičan, Andran Abramjan, Jiří Stejskal, David Čálek, Veronika Sobková a další.

Je autorem šesti oceňovaných celovečerních filmů mezi něž patří Hry prachu (2001), zachycující souhry událostí okolo pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Díky bezprostřednímu vhledu do globalních dějů na lokálním hřišti se staly Nejlepším českým dokumentem na MFDF v Jihlavě, obdržely tu i Cenu diváků a bodovaly i v zahraničí. Zdroj (2005) je napínavou analýzou souvislostí těžby ropy v Ázerbájdžánu, která měla i zpětný vliv na napravení majetkových vztahů při stavbě ropovodu BTC. Zdroj získal přes dvacet mezinárodních ocenění a v kaspickém regionu funguje jako dokumentární samizdat. Auto*Mat (2009), film gesto/ film akce, projekt překračující hranice jednoho média. Osobní příběh aktivity pro zdravější a živější město, která se z malé a poetické iniciativy postupně stává zavedenou pražskou organizací. Auto*Mat byl v roce 2010 v internetovém hlasování České televize a Jihlavského festivalu zvolen jako Dokumentární film desetiletí a soutěžil i na prestižním japonském festivalu v Jamagatě. Pod sluncem tma (2011) - zachycuje křehká dobrodružství dvou českých rozvojových expertů v zambijské osadě, kterou elektrifikovali solárními panely. Jiskřivá kinematografická sonda prohlížející si různé podoby světla a tmy se stala nejúspěšnějším českým dokumentárním filmem roku 2011. Vyhrála MFDF v Jihlavě, obdržela Cenu české filmové kritiky, Českého lva i Cenu Asociace českých filmových klubů. Předposlední snímek, mysteriózní roadmovie Dálava (2019), byl premiérově uveden v mezinárodní dokumentární soutěži festivalu v Karlových Varech a získal cenu Trilobit Fites, Cenu české filmové kritiky i Českého lva. Jeho prozatím poslední film Síla (2021) má aktuálně premiéru v českých kinech.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace