Martin Mareček

Česká republika

Martin Mareček

režisér, scenárista, kamera, střih, zvuk

Martin Mareček je jedním z nejvýznamnějších českých filmových tvůrců současné generace. Jeho filmům se pravidelně dostává uznání a ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Studoval kulturologii na Univerzitě Karlově a poté absolvoval studium na Katedře dokumentární tvorby na FAMU, kde také od roku 2003 přednáší. Martin také pracoval jako hudebník, dramaturg a spoluzakladatel několika projektů, mezi něž patří Jednotka, Letokruh nebo Auto*Mat.
Mareček se nejvíce proslavil svými celovečerními dokumenty jako jsou Hry prachu / Dust Games, které zobrazují rozruch kolem summitu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky konaného v roce 2000 v Praze, Zdroj / Source, o problémech spojených s výstavbou ropovodu BP v Ázerbájdžánu, nebo vítěz ceny české filmové kritiky Auto*Mat / Auto*Mat – filmový a zároveň aktivistický happeningový projekt, který překračuje hranice filmového média, aby vyprávěl osobní příběh o zrození různých aktivit s cílem vytvořit zdravější a obyvatelné město .
Pod sluncem tma / Solar Eclipse, dosud poslední film Martina Marečka, sleduje dva české humanitární pracovníky při návratu do malé osady v Zambii, kde o čtyři roky dříve elektrifikovali areál školy a nemocnice. Příběh pokusu o předání evropské technologie a odpovědnosti, barvitý průzkum jedné situace, který bez zbytečných posudků a přímých komentářů ukazuje různé formy světla a tmy. Film Pod sluncem tma byl jmenován nejlepším českým dokumentárním filmem roku 2011 v sekci Česká radost na MFDF Jihlava, získal zde cenu diváků a cenu Institutu dokumentárního filmu (IDF) Silver Eye. Pod sluncem tma získal i cenu Trilobit a byl kritiky zvolen nejlepším českým dokumentem.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace