Wanda Kaprálová

Česká republika

Wanda Kaprálová

producent, sales agent

Living inbetween

At the moment the number of homeless people in Czech Republic is approximately 68.500, while 9.500 out of them live in Prague.
Having as a reference the concept of heterotopias as described by Michel Foucault, this documentary focuses on the public spaces homeless people appropriate and transform into private ones. Those places are the “homes” of Vaclav and David and also an overnight shelter for homeless people, organised by the state this time, which surprisingly is not a building but a “retired” boat.
Using as a connective element between those different locations is the water we are making a journey in different spaces where the narrator is those people describing their experiences in relation to the specific site in which they live and the Director of the Social Services in Prague

Miluj generály

Návrat jednoho z prominentních vězňů Barmského režimu zpět do vlasti, odkud odešel, poté co byl propuštěn po 20 letech z vězení, kde tajně nafotil 600 nikdy nepublikovaných fotografií, které užilo OSN v jednáních s vojenskou juntou. Cesta za lidmi z obou stran léta rozdělené společnosti dává jiný pohled na možnosti soužití, odpuštění a pohledu na vlastní život i společnost. Před volbami 2020 chce Banyarr vědět, zda je možné žít zpátky v zemi. Tuto jednoduchou otázku si kladou stovky milionů lidí, kteří uprchli z jejich zemí, kteří trpí drsnými režimy nebo dokonce válkami. Chce vědět, zda je demokratický a otevřený rozvoj společnosti možný, a to navzdory vzrůstajícím rozporům na mnoha úrovních.

Jak chutná celibát

Celovečerní dokumentární film, o nelehkém životě v sebeodříkání, bez lásky a citového vztahu, v celibátu katolického kléru.  


Dokument zaznamená příběhy několika kněží a řeholníků kteří žili v celibátu a rozhodli se odejít.
Zkoumáme jejich pohnutky, které většinou mají společný scénář - tíživá samota a touha po partnerském vztahu. Na počátku, povětšinou ve velmi mladém věku, stálo rozhodnutí sloužit Bohu, a stát se součástí náboženské struktury-katolické církve. Členství v ní bylo provázeno dlouhým procesem příprav a rozhodováním se, které bylo stvrzeno věčným slibem. Tito lidé si mysleli, že budou žít podle svého závazku až do konce svého života. V průběhu času však nastaly změny. Osobnosti dozrávaly, získávaly zkušenosti a některé zážitky je začínaly formovat jiným směrem. Postupně dospěli k rozhodnutí své dřívější závazky opustit a vydat se na jinou životní pouť. Dokument bude zkoumat, jak kněží, řeholníci a řádové sestry hledají cestu, jak se vymanit ze závazku věčného slibu. Jejich způsoby, jak k tomu přistupují se značně liší. Zjistíme proč už je nenaplňuje život ve víře ve spojení s klérem, pro který se kdysi dlouze a zodpovědně rozhodovali. Proč ztratili ideály, nebo co jim v životě chybí, po čem touží a v jakém životním úseku se snaží svůj život změnit. Zjistíme například, že střední věk, nebo-li prvotní bilancování nad krátícím se časem, je pro mnohé spouštěčem radikálních změn. U mužů je to často pocit, že ještě mají dost sil prožít plhodnotný rodinný a partnerský život s ambicí vychovat děti v celé škále od narození až po dospělost. Proto mnozí odcházejí kvůli partnerce, jiní kvůli partnerovi.

World of Walls

To evoke and imagine the near future, we decided to set our documentary feature project World of Walls in the environment of extreme social divisions and escalating climate crisis. The story takes place in an unspecified country that is being destroyed by continuous environmental disasters, located in today’s South Africa, close to Pretoria - Johannesburg. The rich are living inside strictly protected luxury estates with secure infrastructure, while the rest of the world survives on scarce resources on the other side of the wall. People knew these catastrophes were coming years in advance but ignored the fact. The dystopian reality is revealed through the curious eyes of the two child protagonists. At the beginning, the climate catastrophe affects Lorraine’s and Elizabeth’s worlds only subliminally, but as the film moves forward, the severity of incidents begins to escalate and thus increases the tension and the collective concern about the safety of the children. We put these disturbing scenes in contrast with children’s games and intimate interactions with their friends and parents. The threat of “force majeure” is always present, limiting their usual daily activities and infusing the overall mood of the community with fear and anxiety. Confronted with everyday disasters, the girls are trying to learn about the causes that brought the world to the threshold of climate catastrophe. At some point, they come to understand that it is also their parents who allow the ongoing destruction of the planet, making their children’s lives unbearable.

Kdyby se holubi proměnili ve zlato

Pepa, autor a vypravěč filmu, se po letech setkává s bratrancem Davidem v nemocnici, kde mu amputovali obě nohy. Pepy starší Brácha je na ulici deset let. Žije v betonové buňce na stejném sídlišti, kde Brácha s Pepou vyrostli. Jejich bratranec Marco, Davidův bratr, bydlí v garáži a sbírá elektro odpad. Pepa nedokázala zachránit svého tátu, ale chce zachránit Bráchu a bratrance.
Kdyby se holubi proměnili ve zlato sleduje tři roky života čtyř příbuzných, mapuje kontrast společného dětství a zásadně se lišící současnosti. Mozaikově strukturovaný dokument vypráví příběh o balancování mezi láskou a hněvem, péčí a sebedestrukcí a ohledává kořeny závislosti a možnosti prolomení generačního traumatu. Jak nechat žít (a možná i zemřít) ty, které milujeme? Jak přestat tolerovat a začít respektovat?
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace