Jan Šípek

Česká republika

Jan Šípek

režie, kamera, scenář, střih

Ocelové slzy aneb Cesta Vladimíra Stehlíka za Lubomírem Krystlíkem

Dokumentární komedie o době velkých nadějí a ještě větších zklamání, divoké české cestě ke kapitalismu, o strmém vzestupu a hlubokém pádu. A také film o umění stárnout a o způsobech, jak se lze vyrovnat s krachem velkých očekávání. Dva starci vzpomínají, jak spolu dobývali vrcholy českého kapitalismu. Vladimír Stehlík a Lubomír Krystlík, generální ředitel a jeho osobní poradce - v polovině devadesátých let dvacátého století hlavní hráči v privatizaci ocelárny Poldi Kladno. Kdysi byli na vrcholu, dnes pobírají mizerný důchod a ten je ještě u bývalého generálního ředitele obestavený několika exekucemi. Poldi Kladno je už mnoho let v konkurzu a na minulost lze už jen živě vzpomínat.

Rudý kovboj

Špionážní dokumentární film, agenti, řídící důstojníci naší StB a maďarské vojenské rozvědky MNVK/2, super tajné dokumenty o možné nukleární válce, mrtví. Pokud by se studená válka v 80. letech přehoupla v "horkou", z tehdejšího Západního Německa by se s velikou pravděpodobností stalo jaderné válčiště, i se všemi důsledky pro okolní Evropu a NATO by se Sovětským svazem, reprezentovaným všemi zeměmi Varšavské smlouvy, jako protivníky, téměř jistě v Evropě válku velmi rychle prohrálo. Protože i na našem území byla skladiště sovětských nukleárních hlavic, ty by podle sovětských mobilizačních plánů byly pravděpodobně použity pro blízké cíle v tehdejším NSR, s reálnou pravděpodobností odvety. Zasloužil by se o to klíčovou měrou americký občan, špion, důstojník US army Sgt. Clyde Lee Conrad, kterému se podařilo minimálně 17 let prodávat východním rozvědkám zásadní přísně tajné dokumenty NATO. Šlo o největší únik tajných informací v historii NATO. Americké i německé tajné služby pracovaly na odhalení úniků informací, způsobených Conradovou špionážní skupinou, řadu let, potřebovaly, kromě vlastního odhalení zdroje úniku informací, také dostatek důkazů pro soudní řízení. Past sklapla 23. srpna 1988. Conrad byl během procesu, který trval dva roky tzv. velkým senátem v německém Koblenzi, odsouzen na doživotí.

Tady a teď / Mír s mozkem

Portrét myšlení třech českých a slovenských vědců (materiálový fyzik, kognitivní vědec a badatel v oblasti robotiky), kteří se současně věnují meditaci. Film o hranicích poznávání skrze vědu a o místě, kde se potkává se subjektivní introspekcí. Detailní analýza času, prostoru a soustředění za pomoci dokumentárních a lehce experimentálních prostředků.

Happy Farmers

„Happy Farmers“ je krátký dokumentární film o Happy Farm, zeleninové ekofarmě v jižní Francii. Farma je součástí buddhistického kláštera Plum Village, založeného Thich Nhat Hanhem, zenovým mistrem původem z Vietnamu. Laičtí obyvatelé kláštera založili farmu v roce 2012 na jílovité neúrodné půdě, ale díky jejich zaujetí (a spoustě kompostu) farma každý rok vzkvétá víc a víc. Je ale život v klášteře opravdový život?
Film byl natočen v září 2016 malým štábem z České republiky, nyní je ve fázi crowdfundingu za účelem dofinancování postprodukce. Premiéra by měla být na jaře 2018.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace