Jan Macola

Česká republika

Jan Macola

producent

Nebe

Čína, která byla ještě před 30 lety vnímaná jako lidnatá ale v mnoha ohledech zaostalá země, je dnes jedním z nejdůležitějších aktérů mezinárodní politiky, ekonomiky a mediálních debat. V zemi vyrostla celá nová města a průmyslová odvětví. Zároveň se zásadním způsobem proměnila role jednotlivce, rodiny a společenských hodnot.
Tomáš Etzler, který v zemi působil více než deset jako spolupracovník CNN, ČT a dalších mezinárodních společností, zná Čínu jako málokdo. Díky svým kontaktům je schopen se dostat na místa Evropanů zcela
nepřístupná.
V dokumentu Nebe představí odvrácenou stranu čínského pokroku. Ukáže, jakým způsobem, se čínská společnost staví ke svým nejzranitelnějším: fyzicky nebo mentálně posGženým dětem, o které se jejich rodiče nemohli nebo nechtěli postarat.

V Kyjevě se nestřílí

Není třeba žít ve válečné zóně, aby byl člověk s válkou konfrontován, aby ovlivnila jeho cíle a myšlení. Konflikt na východě Ukrajiny je od roku 2014 přítomen v životě Ukrajinců každý den. Nejsou to jen v maskáčích odění mladíci na nádražích, vnitřní migranti a chudoba - válka s sebou přinesla také pocit sounáležitosti s druhými, se slabšími, s vlastí. V zemi, kde pro fungující sociální systém chybí peníze a politická vůle, vznikla alternativa. Řada komunit a dobrovolníků supluje sociální práci a pomoc tak člověk může nalézt na mnoha překvapivých místech. V křestanském centru, psím útulku či v pizzerii. Film je sociálním cestopisem o soběstačnosti, naději a vůli a malou návštěvou několika lidských mikrokosmů.

Doktor na tripu

Mezinárodní tým vědců v čele s Mudr. Tomášem Páleníčkem se po mnoha letech bádání v evropských laboratořích vydává do amazonského pralesa srovnat některé aspekty vlivu psychedelik na fungování mozku s mnohasetletou zkušeností indiánských šamanů žijících v srdci amazonského pralesa.
Cílem snažení vědců je nalézt léčebné alternativy k dnes nadužívaným a často nepříliš účinným antidepresivům.
Jádro experimentu spočívá v tom, že na skupině dvaceti dobrovolníků bude měřen vliv působení Ayahuescy v laboratorních podmínkách a v pralese pod vedením zkušeného šamana a výsledky těchto dvou měření budou srovnávány.
Zcela jedinečným aspektem experimentu je možnost navštívit a pracovat s představenými kmene Huni kui, žijícím uprostřed pralesa v jen minimálním kontaktu s moderní civilizací, což se dosud pro vědecké účely ještě nikomu nepodařilo. Za současné vlády prezidenta Bolsonara ale původní obyvatelé vítají každý vstřícný krok, který by mohl osvětlit a ochránit jejich zanikající způsob života.
Výzkum navazuje na závěry výzkumů ze šedesátých let, jejichž klíčovou postavou byl český psychiatr později žijící v USA Stanislav Groff.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace