Lucie Králová

Česká republika

Lucie Králová

režie, scenář, kamera, producent

Naslouchači snů

Film Naslouchači snů zkoumá, jaké obrazy o současném stavu světa a jeho blízké budoucnosti jsou už dnes obsaženy v našem kolektivním nevědomí. Jakou zprávu nám mohou zprostředkovat naše sny v době finančních a migračních krizí, sílícího extremismu, sále se zvyšující spotřeby, růstu populace, globálního oteplování a teroristických útoků?
Skrze příběhy lidí, kterým sny zasáhly významně do života nejen na úrovni individuální, ale i svým nadosobním přesahem, a skrze výstupy nejnovějších vědeckých výzkumů snů (včetně realizace výzkumu vlastního), film zprostředkuje kolektivní povahu snů jako dokumentární výpověď o naší době a světě, v němž žijeme. Svébytný výtvarný jazyk filmu si pohrává s aktualizací symbolického jazyka snů, procesovostí, experimentem i hereckou akcí.

Utíká

"Mám v sobě divoké koně. Pokud je nebudu každý den trestat tvrdou prací, začnou svou sílu používat proti mně." Marcela před pěti lety utekla od problémů a dostala se docela daleko, až na olympijské hry v Tokiu.

Amoosed!

A legend of Canada’s First Nation of Mi’kmaq says that Moose once came to men and made a deal on under what conditions it would dedicate its meat to humans. As the Mi’kmaq representatives guide us through Amoosed! we get to understand why humans have lost the trust of moose (and nature) and how they can regain it.

Six different people in different countries have changed their way of perceiving nature after they have encountered Moose. Initially, they all wanted to control or abuse them, but ended up changed by them. Can a single species change the overall sensitivity about nature and twist the current future we are heading towards? Are we allowed to interfere with the lives of others, even animals, and to what extend?

Sasha, the farmer at the Russian moose domestication station in Kostroma protects moose and only wishes for them to be free, but the calves are still taken away from their moose mothers at the farm. Moose are dying of malnutrition in Czech zoos while the experts on moose, who have never seen one live, describe how many years on average moose live and what kind of thousands of herbs they need in their daily menu. Then there are the bizarre Swedish owners of moose safaris who, although they love moose, keep them in captivity and show them to tourists.

As Mi'kmaqs slowly succeed in reclaiming their territories and rights, moose are succeeding in persuading us that we, humans, belong to the ecosystem, and we are all one inseparable whole with nature.

Playtopia

We imagine that kids from different backgrounds have different futures, but what do kids imagine for themselves? Love and Capitalism is a documentary essay grounded in the director’s dilemma about how to raise her son in a global society where money matters more and more. The film explores how children express different understandings of our world and the future. Set in a vast white laboratory, children co-create their ideas of today’s society, putting up a mirror to the values we are passing on to them and showing us a new way of existing: the digital world. Using live collage sequences, interviews, footage shot by kids, and a magical object, The Time Machine, the film documents how we are, or perhaps are not, preparing children for what’s coming. Are we engineering our children to succeed in the global system? And if so, is it a system that will ensure or destroy their future?

Sestry

Documentary feature based on 8 mm films found in an Institute for teenage girls classified as mentally handicapped in Klentnice, Czechia. While nuns took care for the young inmates, one of them had a camera. Film unfolds the story of the gaze itself as these marginalized women made their existence visible through filming. Those who were to remain unseen are now looking back.

Kdyby se holubi proměnili ve zlato

Pepa, autor a vypravěč filmu, se po letech setkává s bratrancem Davidem v nemocnici, kde mu amputovali obě nohy. Pepy starší Brácha je na ulici deset let. Žije v betonové buňce na stejném sídlišti, kde Brácha s Pepou vyrostli. Jejich bratranec Marco, Davidův bratr, bydlí v garáži a sbírá elektro odpad. Pepa nedokázala zachránit svého tátu, ale chce zachránit Bráchu a bratrance.
Kdyby se holubi proměnili ve zlato sleduje tři roky života čtyř příbuzných, mapuje kontrast společného dětství a zásadně se lišící současnosti. Mozaikově strukturovaný dokument vypráví příběh o balancování mezi láskou a hněvem, péčí a sebedestrukcí a ohledává kořeny závislosti a možnosti prolomení generačního traumatu. Jak nechat žít (a možná i zemřít) ty, které milujeme? Jak přestat tolerovat a začít respektovat?
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace