KINEDOK

EAST DOC PLATFORM

EAST DOC MARKET

EAST DOC FORUM

ČESKÝ DOKUMENT

Výzva prezidentovi a hvězdy světového dokumentu

6. 3. 2016

Autor: Filip Šebek

Pátý ročník největší dokumentární akce v regionu EAST DOC PLATFORM (EDP) organizované Institutem dokumentárního filmu se nezadržitelně blíží. Už v pondělí 7. března začíná akce, na níž se během týdne vystřídá na 400 hostů, ať už jde o začínající či zkušené filmaře, zástupce významných filmových festivalů anebo klíčové světové osobnosti z oblasti dokumentárního filmu, jako je např. slavný dokumentarista Erik Gandini. Známý producent Arnaud Colinart přijede do Prahy představit herní mechanismy a VR technologie, které zprostředkují zážitek slepoty. Své připravované dokumenty představí i čeští tvůrci. Jedním z nich bude např. Jan Látal, který rád nahlíží problematické postavy české politiky z nových úhlů. V případě jeho projektu (Ne)mocný prezident půjde o Miloše Zemana.

V letošním roce přijala pozvání na EAST DOC PLATFORM skutečná esa dokumentární tvorby a v rámci otevřeného programu zde bude možné navštívit řadu zajímavých přednášek a autorských prezentací. Jedna z nich se bude týkat sociálních kampaní a vystoupí na ní hned dva zkušení odborníci, švédský tvůrce Fredrik Gertten a oceňovaná britská producentka a režisérka Sarah Mosses. V rámci KineDok konference se podělí se svými zkušenostmi specialista na crowdfunding Wolfgang Gumpelmaier. Na potenciál transmediálního vyprávění se zaměří irská spisovatelka a scénáristka Jasmina Kallay nominovaná na cenu Emmy. Frédéric Dubois pro změnu přiblíží, jak vytvořit úspěšný webový dokument a jak lze změřit jeho dopad. Do Prahy přijede také britský producent nominovaný na Oscara Mike Lerner či uznávaná dokumentární střihačka a spisovatelka Maya Hawke, která mimo jiné spolupracovala na osmi filmech Wernera Herzoga i na snímcích Errola Morrise. V programu EDP vystoupí i rumunská filmařka Anca Damian, v jejíž tvorbě se prolíná animace s dokumentárním filmem Anca Damian, tak jako v případě její animovaného doku-drama Kouzelný vrch, které bylo loni oceněno na MFF Karlovy Vary. Zajímavý zážitek slibují také přednášky předního experta na marketing a distribuci Petera Jägera či renomovaného finského producenta a dramaturga Iikky Vehkalahtiho. National Film Board of Canada, které má na svém kontě od svého vzniku v roce 1939 již 5 000 ocenění a 12 Oscarů, bude na EDP zastupovat Marie-Pier Gauhtier. S novými trendy v alternativní a digitální distribuci seznámí návštěvníky zkušený producent, distributor a specialista na filmový marketing Vincent Lucassen. Odborník na interaktivní projekty Alexandre Brachet představí dokumentární webovou sérii Do Not Track, která zkoumá, jakými způsoby se na webu zaznamenává a sleduje vše, co tam děláme, co publikujeme a kým jsme. Součástí jeho prezentace určené i studentům FAMU bude seznámení s projektem Generation What? s ohromujícím množstvím statistik a značným společenským dopadem, který bude letos spuštěn i v ČR.

Hlava státu v alkoholovém oparu a transmediálním hávu
Na East Doc Platform se v letošním roce přihlásil rekordní počet 220 připravovaných dokumentů ve fázi vývoje, výroby či postprodukce. Projekty se mohly  hlásit na tři různé aktivity: East European ForumProject Market a Doc Tank. Ten představí tvůrce, kteří posunují hranice dokumentárního žánru a své projekty spojují s větší společenskou kampaní realizovanou napříč několika platformami. Jako např. režisér Jan Látal s jeho projektem (Ne)mocný prezident. Tento připravovaný dokument vychází ze zkušenosti, že stane-li se alkoholikem člen rodiny, trpí jeho nejbližší okolí. V případě, že je alkoholikem hlava státu, pocítí to celá společnost. „V obou případech je těžké o věcech otevřeně mluvit, v obou případech je to potřeba. To, že tato nemoc postihla zrovna hlavu státu, je příležitost, jak téma otevřít i pro dalších 700 tisíc Čechů, kteří mají s alkoholem problém. Příběh Miloše Zemana je pro mě velmi křehký. Protože je osobní. Trpíme totiž stejnou chorobou: závislostí. Rozdíl mezi mnou a jím je v tom, že já se rozhodl pro abstinenci, zatímco on ještě ne a tak musíme všichni sledovat jeho pomalou smrt. Můžeme o věci vtipkovat, nebo před ní zakrývat oči, jediným dospělým řešením je ale začít o ní mluvit. Leží před námi příležitost otevřít téma filmem,“ říká Jan Látal a zároveň zdůrazňuje, že jeho východiskem je snaha pomoci, mluvit o věcech otevřeně, bez ironie a sarkasmu. „Vyznění filmu musí být pozitivní, neodsuzující. Nahlížející příběh nás všech, skrze odraz hlavy státu. Miloš Zeman ­je člověk s obrovským potenciálem, bohužel neproměněným. Cílem je změnit optiku vnímání jeho činů a vyzvat ho k odvážnému kroku ­jít na protialkoholní léčbu.“

Příznivci české dokumentární tvorby by si East Doc Platform určitě neměli nechat ujít také prezentaci pěti připravovaných českých dokumentů, která proběhne v pátek 11. března od 16.30 v Institutu Cervantes. Své dokončované snímky zde představí zkušený dokumentarista Miroslav Janek, uznávaný slovenský režisér Robert Kirchhoff chystající česko-slovenský koprodukční dokument, Martin Ryšavý, Lukáš Kokeš či debutující Pavel Jurda. Prezentaci bude moderovat známá německá producentka Simone Baumann.

Otevřený program EDP probíhající v anglickém jazyce je přístupný také všem zájemcům z řad veřejnosti. Většina akcí se uskuteční v Institutu Cervantes (Na Rybníčku 6, Praha 2). Kompletní program akce najdete zde

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace