KINEDOK

Představujeme kolekci nových KineDok filmů pro rok 2022

9. 6. 2022

Autor: Anna Jurková

KineDok představuje novou kolekci dokumentárních filmů. V letošním katalogu najdete například Českým lvem oceněnou Jednotku intenzivního života, gruzínský festivalový hit Zkrocená zahrada nebo rumunskou environmentální detektivku Loupežníci lesa.

Všechny filmy z aktuální kolekce můžete vidět díky našim promítacím místům v netradičních prostorech jako jsou galerie, kavárny, knihovny či kaple po celé České republice. Často jsou projekce také obohacené o doprovodný program, kterým může být diskuze s filmaři a dalšími zajímavými hosty či koncerty. Veškeré plánované projekce naleznete na našem webu v sekci program. Nezapomeňte nás také sledovat na sociálních sítích, aby vám žádná projekce neunikla!

Slavnostní zahájení nové sezóny proběhne už 15. června od 18:00 v Klubu Petrohradská. Promítat se bude svěží filmová jízda Divy o hledání sebe sama, významu přátelství, umění vážit si sebe sama a pojmenování svých snů. 

DIVY
Režie: Kőrösi Máté, 85 min, Maďarsko, 2021

Mladý režisér Máté, který hledá námět pro svůj absolventský film, narazí na zvláštní střední školu, kde dostanou nevyhovující teenageři poslední šanci dokončit studium. Zde se setkává se školními divami Szani, Tinou a Emese. Rozhodne se zdokumentovat jejich příběhy, ale sblížení s trojicí dvacetiletých dívek přináší řadu nečekaných potíží. A čím více se o nich dozvídá, tím více začíná pochybovat o svých nejzákladnějších předpokladech. Jsou životy dívek opravdu tak jednoduché, jak se zdají? Co skrývají za svými dokonalými tvářemi? Jak se Divy otevírají před kamerou, ochranná vrstva, kterou jim dodává make-up, se pomalu začíná odlupovat. A jak poznávají a sdílejí své sny a obavy, dochází k postupné proměně – nejen u Divas, ale i u Mátého.TOBI V BARVÁCH DUHY
Režie: Alexa Bakony, 82 min, Maďarsko, 2021

Jak pochopit a správně komunikovat svoji identitu okolí, když je ti 16? Colors of Tobi je příběh o hledání vlastní genderové identity, pochopení, vzájemném respektu a přijetí sama sebe jako člověka.DŮM PRO PANENKY
Režie: Tudor Platon, 68 min, Rumunsko, 2020

Režisér Tudor Platon odjíždí se svou babičkou a jejími kamarádkami na chatu na rumunském venkově. Tradiční dovolená propletená skutečnými příběhy, radostmi i starostmi sedmdesátiletých dam se stává náhledem do jejich životů, obrazem dlouholetého přátelství a generačního porozumění.JEDNOTKA INTENZIVNÍHO ŽIVOTA
Režie: Adéla Komrzý, 72 min, Česká republika, 2021

„Jak žít dobrý život s nemocí?“ Na to se ptají průkopníci české paliativní medicíny ve VFN v Praze Kateřina Rusinová a Ondřej Kopecký. Paliativní péče je především o životě, a i když už nebude dlouhý, pořád může být pro konkrétního pacienta dobrý. Jen je potřeba učinit správné rozhodnutí.


ČÁRY
Režie: Barbora Sliepková, 80 min, Slovensko, 2021

Jak se mění Bratislava? Režisérka Barbora Sliepková ve své dokumentární eseji zachycuje zdejší urbanistický růst, kde poetika každodennosti a portréty místních obyvatel představují společensko-kritickou výpověď o současných proměnách tohoto města.


NÁMOŘNÍK
Režie: Lucia Kašová, 78 min, Slovensko, 2021

Životopisný portrét osmdesátiletého námořníka Paula Johnsona, který na sklonku svého života hledá odpověď na otázku, kde je hranice mezi sobectvím a svobodou. Na své malé lodi u ostrova v jižním Karibiku přemítá o svých životních rozhodnutích a samotu zapíjí pivem a litrem vodky denně.


LOUPEŽNÍCI LESA
Režie: Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger, 95 min, Rumunsko, 2020

Environmentální aktivista Alexander von Bismarck jako utajený špion společně se svým týmem infiltruje globální syndikát za účelem boje proti nelegálnímu obchodování se dřevem z evropských lesů. Kde tyto stromy končí a kdo získává vysoké výnosy z prodeje? Otázka politiky, korupce a lhostejnosti úřadů je odhalována skrze skrytou kameru a snahu o zavedení nových pravidel pro globální ekonomiku.


TENKRÁT V MLÁDÍ
Režie: Ivan Ramljak, 78 min, Chorvatsko, 2020

Marko Čaklović. Fotograf, cestovatel, bohém. Především však citlivý kronikář generace vyrůstající v hořkém prostředí poválečných devadesátých let v Chorvatsku. Experimentální dokument, poskládaný z archivních fotografií, videozáběrů a rozhovorů s jeho nejbližšími, zachycuje znovunalezenou identitu této zraněné mládeže.


ZKROCENÁ ZAHRADA
Režie: Salomé Jashi, 87 min, Gruzie, 2021

Každý máme nějaký koníček. Tajemný nejbohatší Gruzínec a bývalý premiér například vykupuje majestátní staleté stromy a za cenu velkých nákladů je z odlehlých vesnic podél gruzínského pobřeží převáží a vysazuje ve své zahradě. Kam až je za cenu peněz schopna zajít společnost a kam až je za cenu demonstrace síly schopen zajít jedinec? 


SUNNY
Režie: Keti Machavariani, 67 min, Gruzie, 2021

V nejrůznějších bytech, domech, přístřeších a dalších staveních žije různorodá společnost současných Gruzínců. Bývalá učitelka Sunny je navštěvuje a v rámci sociologické studie nás nechává naslouchat jejich myšlenkám, obavám i nadějím o společenských, morálních a politických tématech.


ŽILETKOVÁ HRANICE
Režie: Tiha K. Gudac, 75 min, Chorvatsko, 2021

Drsné životní podmínky vždy spojovaly lidi žijící na březích řeky Kupa, která vymezuje chorvatsko-slovinskou hranici. Dnes je ale proud života uměle přerušen žiletkovým drátem, který má zabránit uprchlíkům ve vstupu do Slovinska.


OPOUŠTĚT POČÁTKY
Režie: Linda Kallistová Jablonská, 97 min, Česká republika, 2021

Kdy začíná život? Pro čtyři čerstvě dospělé dívky Denisu, Adélu, Kristýnu a Pavlu je to ve chvíli, kdy opouštějí brány výchovného ústavu v Počátkách. Všechny mají velké plány a žádná z nich nechce opakovat chyby svých rodičů.


JAK JSEM SE STALA PARTYZÁNKOU
Režie: Vera Lacková, 89 min, Česká republika, Slovensko, 2021

Druhá světová válka stále ukrývá množství příběhů. Režisérka Vera Lacková se v poutavém dokumentu pouští po zapomenutých stopách příběhu svého praděda - romského partyzána Jána Lacka.

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace