KINEDOK

EAST DOC PLATFORM

KineDok konference: Jak vytvořit promítací místo (30. 3.)

18. 3. 2023

Autor: Anna Jurková

Zveme vás na mezinárodní konferenci s názvem Jak vytvořit promítací místo, která se uskuteční 30. března od 11 hodin v pražském Kině 35 v rámci East Doc Platform 2023. Celý program je v angličtině a vstup je zdarma.

Facebooková událost

Program začíná v 11 hodin a skládá se z prezentací manažerů míst, kteří pořádají kulturní akce a projekce v alternativních společenských prostorech, jako jsou kavárny, bary nebo galerie. Součástí konference je panelová diskuse, v níž se o své know-how podělí odborní hosté, jejichž zkušenosti přesahují rámec pořádání kulturních akcí v alternativních prostorech.

Jedná se o první ze dvou plánovaných konferencí, které budou vycházet z poznatků z připravované publikace věnované vytváření úspěšných kulturních akcí. Tato publikace bude představena během druhé konference v březnu 2024 a podílejí se na ní KineDok manažeři, koordinátoři a další experti na danou problematiku ze všech partnerských zemí.

PROGRAM
11:00-11:30 Úvodní slovo

11:30-13:00 Překonej s námi stěny tradičních kinosálů

“Překonej s námi stěny tradičních kinosálů” je program skládající se ze série prezentací ve formátu PechaKucha, ve kterých ukáže úspěšné příběhy manažerů alternativních míst ze všech zemí KineDok. Tito manažeři pořádají kulturní akce a promítání v alternativních společenských prostorech, jako jsou kavárny, bary nebo galerie. Prostřednictvím prezentací se účastníci dozvědí o výzvách a příležitostech při pořádání netradičních projekcí a také o tom, jak pro diváka vytvořit co nejpoutavější a unikátní zážitek. Program vybízí k přemýšlení nad rámec tradičního formátu kina a vyzdvihuje potenciál alternativních míst, která podporují zapojení komunit a přibližují různorodé filmy novým publikům.

14:30-16:00 Posílení komunit pomocí dokumentárního filmu

Ambicí této série krátkých výstupů je posílit postavení komunit prostřednictvím dokumentárního filmu. V tomto programu se setkávají evropští odborníci, aby účastníky inspirovali a připravili na to, jak využívat dokumentární film jako nástroj pro upevňování komunit. Annelies Cuba-Fried, rakouská dramaturgyně, představí aktivity kulturního centra Wienxtra zaměřené na mládež, jejichž cílem je povzbudit mladé lidi k objevování jejich kreativity prostřednictvím filmu. Polský filmový novinář Adam Kruk bude mluvit o bádání o filmu v textu a naučí účastníky, jak o filmu psát kriticky a poutavě. Enikő Gyureskó z maďarského festivalu Verzio pohovoří o procesu kurátorství a organizování filmových programů a zdůrazní význam rozmanitosti a inkluzivity při výběru filmů. Nakonec se Matej Sotník ponoří do specifické práce, která se skrývá za kreativní distribucí dokumentárních filmů, a poskytne vhled do výzev a přínosů tohoto uměleckého média. 

MLUVČÍ KONFERENCE:
Enikő Gyureskó
Má více než 10 let zkušeností s koordinací projektů v kulturní a občanské sféře. Na festival VERZIÓ nastoupila v roce 2016 jako koordinátorka a od roku 2021 je jeho výkonnou ředitelkou, aktivně se podílí na celkové strategii rozvoje festivalu, je zodpovědná za vedení festivalového týmu, navrhování a realizaci strategie fundraisingu, řízení grantů a financí, jakož i za partnerství a vyúčtování práv. Je členkou správní rady MADOKE (Maďarské asociace dokumentárních filmů) a spolupracuje s KineDokem v Maďarsku.

Matej Sotník
Matej Sotník je producentem v guča films a spoluzakladatelem a kreativním ředitelem distribuční společnosti FILM EXPANDED. Je producentem filmu "Poznámky z Eremocénu" režisérky Viery Čákanyové se světovou premiérou na Berlinale 2023. V současné době produkuje připravovaný film Lucie Kašové "World Of Walls" natáčený v Jihoafrické republice a další mezinárodní koprodukce v různých fázích. Jako distributor přivezl na Slovensko více než 20 filmů, které byly uvedeny na mezinárodních festivalech, jako jsou Cannes, MFF Rotterdam nebo MFF Locarno.

Adam Kruk
Polský filmový kritik, novinář a dramaturg různých festivalů a kulturních akcí v Polsku. Jeho práce se objevily v mnoha časopisech ("Kino", "Film", "Newsweek", "Images") a v několika knihách o filmu, umění a kultuře. Přednáší na Vratislavské univerzitě, je členem Evropské filmové akademie, Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI, Mezinárodní federace filmových klubů FICC, Vratislavské filmové nadace a Asociace Dante Alighieri.

Annelies Cuba-Fried
Vystudovala teorii divadla, filmu a médií ve Vídni a napsala závěrečnou práci o postavách učitelů a žáků v dětských filmech. Pracuje ve vídeňském artovém kině pro děti a mládež WIENXTRA-Cinemagic. Jako kurátorka připravuje filmy pro nejrůznější programy, krátké filmové pořady a organizuje workshopy filmové výchovy pro děti a mládež. Pokud zrovna není v kině, ráda chodí na túry do hor nebo vaří pro přátele.

Ada-Simona Biriș
Ada-Simona Biriș je kurátorka a muzejní pedagožka v Muzeu výtvarného umění v Galati v Rumunsku, která má více než 20 let zkušeností s prací v muzeích a s pořádáním muzejních akcí. Poprvé spolupracovala s One World Romania Association v roce 2013, kdy v muzeu organizovala projekt "One World on Tour", a od roku 2015 organizuje v muzeu KineDok akce ve městě Galati: týdenní promítání a debaty s hosty.

Ana Barjadze 
Ana se narodila v Gori v Gruzii v roce 1998 a je spoluzakladatelkou a členkou "Gori Photographers' Club", což je nepodnikatelská právnická osoba založená na dobrovolném členství, jejímž hlavním cílem je podporovat rozvoj umění v Gori. Působila jako regionální koordinátorka v Cinedoc Tbilisi. V roce 2021 absolvovala Univerzitu divadla a filmu Shota Rustaveli, fakultu dokumentární režie. V roce 2021 byla vybrána na Akademii v Jihlavě, v současné době pracuje na prvním celovečerním dokumentárním filmu "Bitter Sugar", který byl vybrán na 8 mezinárodních rozvojových a pitchingových programech, získal finanční podporu Gruzínského národního filmového centra a získal cenu Adami Media. Je také spoluzakladatelkou a členkou KSELI - sítě organizací a lidí zasazujících se o revitalizaci opuštěných kin a kulturních prostor v regionech Gruzie.

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace