KINEDOK

Bílá na bílé + diskuze s režisérkou v Containall

8. 8. 2023

Autor: Anna Jurková

Viera Čákanyová natáčela svůj ceněný dokument Bílá na bílé při svém pobytu na antarktické stanici připomínající velký kontejner. A kde jinde tuto projekci zhlédnout, než v kulturním centru vyrobeném z lodního kontejneru Containall. Těšíme se na vás ve středu 23. srpna od 20:00. Součástí večera bude také diskuze s režisérkou. Akce je English friendly a vstup zdarma.

BÍLÁ NA BÍLÉ (Viera Čákanyová, Česká republika, Slovensko, 2020)
Dokumentární film Bílá na bílé zachycuje pomocí video deníků zážitky filmařky v prostředí Antarktidy během natáčení jejího filmu FREM. Pozorování krajiny, kde každý úkon je pro člověka několikrát náročnější, než za normálních okolností, vzbuzuje respekt před její majestátností. Film je meditativním počinem, kde se rozpravy autorky s umělou inteligencí a krajina spojují do koláže vjemů a myšlenek, přičemž lidský svět se ocitá na okraji. Záběry na Antarktidu, zvířata a málo lidí se spojují s autorčinými vyslovenými úvahami, jindy jsou propletené jen zvuky okolí nebo občasnými záběry z Číny. I když zde život plyne podle vlastních pravidel, vlastním rytmem, pozorování tohoto místa nás nutí si uvědomit, jak se i sem podepsalo lidské počínání.


VIERA ČÁKANYOVÁ
Viera Čákanyová (*1980) vystudovala scenáristickou tvorbu na VŠMU v Bratislavě a absolvovala studium dokumentární tvorby na FAMU v Praze. Její filmy byly představeny i na několika mezinárodních festivalech a získaly řadu ocenění- např. Regard Neuf (Cena kantonu Vaud) za první či druhý snímek tvůrce na 16. Mezinárodním filmovém festivalu Visions du Réel 2010, Nyon, Švýcarsko. Kromě toho, že pracuje na vlastních filmech, působí rovněž jako dramaturgyně a střihačka nezávislých filmových projektů a natáčí dokumentární filmy pro neziskové organizace a televizi. Její celovečerní debut FREM měl mezinárodní premiéru na Berlinale a byl uveden na více než dvaceti mezinárodních filmových festivalech po celém světě.

Facebooková událost

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace