KINEDOK

Online projekce + diskuze: Pongo Calling

16. 10. 2023

Autor: Anna Jurková

První z online akcí KineDoku je tu. Od 11. do 17. října můžete sledovat dokumentární film Pongo Calling o řidiči kamionu, otci od rodiny a statečném aktivistovi, který se otevřeně postavil systematickému šikanování romského obyvatelstva online zdarma. V pondělí 16. října k filmu od 19:00 proběhne online diskuze na Facebooku KineDok International.

PONGO CALLING (Tomáš Kratochvíl, 2022, Česko, Slovensko, Velká Británie, 78 min.)
Když se Miloš Zeman veřejně obuje do Romů jakožto nepracující části obyvatelstva, čímž posiluje stereotypy a nevraživost vůči nim, Štefan se rozhodne jednat. Skrze sociální sítě vyzve Romy, aby zveřejňovali fotky ze svých prací a dokázali nejen Zemanovi, ale celé společnosti, že tyto stereotypy je třeba vyvracet, nikoliv posilovat. Z kamioňáka se tak stal aktivistou, jehož cesta vede až na veřejné demonstrace v Bruselu. Režisér Tomáš Kratochvíl si však neklade za cíl zobrazit pouze zrod “lidového hrdiny”, ale také pozadí života jeho rodiny. Ta žije již mnoho let jako plnohodnotná součást britské společnosti. Film tak skládá nejen epitaf Štefanu Pongovi, který v únoru 2022 zemřel, a píli romské komunity, ale také všem lidem, kteří opustili nekomfortní bublinu své domoviny a nebáli se začít lepší život jinde.

Film je dostupný na území všech KineDok zemí (Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Gruzie a Chorvatsko). Pro jeho zhlédnutí zdarma potřebujete voucher, o který si pište na films@kinedok.net.


DISKUZE: Z ŘÍDIČE KAMIONU AKTIVISTOU
Diskuze na témata z filmu proběhne v pondělí 16. října od 19:00 na Facebooku KineDok International. Těšit se můžete na syna protagonisty Marka Pongo a na Dagmar Litterovou, moderovat bude Sarah Lomenová.

Dagmar Litterová
Pracuje na Ministerstvu práci, sociálnych vecí a rodiny SR a pro Evropskou komisi. Kromě toho se věnuje různým prosociálním a charitativním akcím.

Sarah Lomenová
Je studentkou na Katedře dokumentární tvorby na FAMU. Ve svých filmech se snaží zanechávat odkaz, že jsme na Zemi společně a naše činy a životy se navzájem ovlivňují. Její poslední krátkometrážní film Serpentis, který pozoruje život v okolí potrubí, vyhrál tento rok cenu Pavla Kouteckého.

Sledujte diskuzi zde.

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace