KINEDOK

Sledujte Povolení k pobytu a Park Yoyogi zdarma na VOD

7. 2. 2024

Autor: Anna Jurková

Na VOD KineDoku jsme právě přidali dva nové dokumenty. Od 19. února do 3. března si je budete moci vychutnat z pohodlí domova. Tentokrát se jedná o filmy Povolení k pobytu o každodenních starostech i malých vítězstvích tří postav, které reprezentují vzdělanou a ambiciózní, a přesto stále zranitelnou komunitu Evropanů*ek, a pomáhají chopit se nabízených možností i ostatním, a Park Yoyogi, což je místo svobody a překonání všeho lidského. Být v něm je jako lítat na nebi.

Oba filmy jsou dostupné ze kteréhokoliv partnerské KineDok země (Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Chorvatsko, Maďarsko a Gruzie) a pro jejich zdarma přehrání potřebujete voucher, o který si pište na  films@kinedok.net.

POVOLENÍ K POBYTU (Mira Erdevički, 2022, Slovensko, Velká Británie, Česká Republika)
Studující učitel Ondřej, právnička Denisa a policista Petr jsou Romové, jimž se v Británii otevřel svět plný příležitostí, které by v Česku a na Slovensku hledali jen těžko. Mnohovrstevnatý, místy velmi intimní dokument, který obsahuje řadu scén natočených mobilními telefony samotných protagonistů*ek, vykresluje každodenní starosti i malá vítězství tří postav, které reprezentují vzdělanou a ambiciózní, a přesto stále zranitelnou komunitu Evropanů*ek, a pomáhají chopit se nabízených možností i ostatním. Kromě otázek o vykořeněnosti a hledání vlastní identity po Brexitu se humanismem protkaný snímek ptá i na to, jak jejich osudy ovlivnila epidemie covidu. (zdroj)

PARK YOYOGI (Max Golomidov, 2022, Estonsko, Japonsko)
Yoyogi je park v centru Tokia, který je zároveň dějištěm i hlavní postavou tohoto dokumentu. Záměrem režiséra však není představit historii parku - kromě úvodního titulku se o něm divák nedozví žádná fakta. Dokument bez voiceoveru zachycuje park a jeho návštěvníky pouze statickou kamerou a jemným střihem. Děti hrající si na pomníku, dvojice na lavičce objímající se pod slunečníkem, mladíci soutěžící v rapovém battlu, bezdomovec, kolem kterého někdo prošel, dívka natáčející video na TikTok, skupina černochů zpívající píseň v cizím jazyce. Meditativní pozorování. Tento film v sobě spojuje dvě zvláštní a zdánlivě se překrývající zvláštnosti. Na jedné straně odtažité, ve své suchopárnosti téměř vědecké pozorování běžných výjevů ze života lidí v parku, na straně druhé pocit jakési magie a nemožnosti chytnout se toho, co se děje.

Kromě plánovaných online projekcí filmů ze stávajícího katalogu se KineDok rozhodl, že rozšíří své VOD o zcela nové dokumentární filmy. Každý měsíc budou k dispozici dva vybrané filmy zdarma online, plán na poslední měsíc je:

Březen 18. - 31. 3. 2024

Konkrétní filmy zveřejníme až v daném měsíci, sledujte proto komunikační kanály KineDoku, aby vám nic neuniklo.

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace