ČESKÝ DOKUMENT

Listopad v kinech ve znamení dokumentů

7. 11. 2016

Autor: Filip Šebek

Doby, kdy se do běžné kinodistribuce dostalo během roku jen pár dokumentárních filmů, jsou už naštěstí nenávratně pryč. Jen v průběhu listopadu si v českých kinech odbude distribuční premiéru hned pětice dokumentů, jejichž tematické rozpětí sahá od fotbalu, autismu až k portrétu našeho legendárního písničkáře Karla Kryla.

3. listopadu zahájil pouť českými kinosály „fotbalový dokument“ Finále. Česko-slovenský snímek v režii Pala Korece a Dušana Milka přibližuje osudy mistrů Evropy ve fotbale z roku 1976. 40 let po fenomenální úspěchu tehdejších československých fotbalistů  se tvůrci rozhodli zachytit životní příběhy čtrnácti hvězd z Bělehradu plné vrcholů i pádů. Snímek zároveň vypráví příběh o dnešních fotbalových hvězdách a podle tvůrců „nabízí možná až nemilosrdnou konfrontaci způsobu života a myšlení tehdy a dnes“. Tak uvidíme…

Po úspěšné světové premiéře na MFDF Ji.hlava se v českých kinech představil ve stejný den také nejnovější film herečky a dokumentaristky Petry Nesvačilové Zákon Helena. Hlavní postavou snímku je policistka Helena Káhnová, které se spolu s jejím kolegou podařilo v 90. letech poslat do vězení několik desítek lidí v kauze  tzv. Berdychova gangu - včetně Berdycha samotného. Policistka Káhnová za to získala odměnu 10 tisíc korun a povýšení, které jí následně bylo odebráno.

Po projekcích na festivalech v Karlových Varech a Jihlavě byl v našich kinech uveden také jeden z nejoceňovanějších dokumentů poslední doby a vítězný film Berlinale 2016, snímek Fuocoammare: Požár na moři italského tvůrce Gianfranca Rosiho. V navýsost aktuálním a netradičně pojatém pohledu na uprchlickou krizi sleduje autor život dvanáctiletého Samuela žijícího na ostrově Lampedusa, které se proměnilo v tranzitní místo tisíců migrantů.

Tento týden v kinech startuje nejnovější snímek jednoho z nejzkušenějších českých dokumentaristů Miroslava Janka s názvem Normální autistický film, v němž se jeho tvůrce rozhodl zaměřit na specifičnost autismu. Jankův dokument nedávno oceněný na MFDF Ji.hlava se namísto pohledu na autismus jako diagnózu zaměřuje na magické až mysteriózní způsoby uvažování autistů, které vnímá jako jedince, jejichž myšlení nás může v řadě ohledů obohatit. Snímek byl ve fázi postprodukce prezentován loni na Večeru českého dokumentu

Od 17. listopadu se budou moci diváci vypravit na dokument Bratříček Karel. Režisérka Krystyna Krauze se v něm zaměřila na osud Karla Kryla, „malého zpěváka s velkým hlasem“, jehož písničky i poezii lidé oceňují i více než 20 let po jeho smrti. Snímek natočený v česko-polské koprodukci se zamýšlí nad otázkami, jaké je místo Karla Kryla v tragických dějinách jeho vlasti, jaký vliv na jeho psychiku měly jeho traumatické zážitky z dětství či zda umíral opuštěný a zatrpklý, protože nikdy nedělal kompromisy.

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace