KINEDOK

KineDok zve na premiéru filmu Theodory Remundové Moje století

23. 10. 2018

Autor: Veronika Zýková

KineDok a Česká televize zvou na premiéru dokumentárního filmu Theodory Remundové Moje století . Projekce se uskuteční v pondělí 5. listopadu 2018 od 19:30 v kině Lucerna za účasti režisérky. Film uvede Iva Janžurová. 

Moje století je mozaikou příběhů ze století naší republiky ve vzpomínkách stoletých obyvatel od vzniku Československa až k jejich/její současnosti. „Malé“ osudy protagonistů z většiny regionů naší země prostupují archivními obrazy zásadních historických událostí. Dokument je dobrodružným pátráním po naší národní identitě. Po tom, kdo jsme byli a kdo jsme. Sledujeme subjektivní svědectví žijících 25 stoletých lidí v historii naší republiky.
Zásadní momenty jejich osobních příběhů sledujeme v souvislosti se společenskými proměnami od první republiky přes 2. světovou válku, 50. léta, rok 1968 a normalizaci až k sametové revoluci. Některým společenské proměny zásadně změnily směřování osudu, jiní se přizpůsobili. Výsledná mozaika zdůrazňuje individuální prožitky, postoje, názory, reflektuje proměnu času a dojímá v dotecích s dobou dávno minulou skrze bezmála zázrak žijícího stoletého člověka.

Mezi účinkujícími filmu jsou: František Hamada (104 let) – zakladatel Hradišťanu, dosud aktivní primáš hradišťských Pátečníků, vězněn nacisty, Linda Wichterlová (101 let) – lékařka, manželka Otty Wichterleho, Zdeněk Koníček (100 let) – violoncellista, koncertní mistr FOK, člen Kvarteta hlavního města Prahy, jenž v roce 1968 emigroval, Růženka Kubů (100 let) – svědkyně masakru německých vojáků v Soběslavi na konci 2. světové války, Rudolf Zajac (100 let) – voják, který bojoval na východní frontě, byl shozen z letadla do dějiště SNP, později byl aktivní v armádě a v KSČ, Anna Jordáková (104 let) – pochází z chudé slovenské rodiny, odešla do Čech, kde pracovala jako služka.

Film bude po premiéře ke zhlédnutí v regionech a v prosinci jej uvede ve dvojdílné podobě, rozdělený do období 1918–1945 a 1945–2018, Česká televize.

Poslechněte si rozhovor s Theodorou Remundovou o filmu Moje století na vlnách ČRo Dvojka.
Koupit vstupenku si můžete zde a více informací naleznete ve facebookové události.

Moje století
Scénář a režie: Theodora Remundová
Námět: Theodora Remundová, Klára Formanová
Kamera: David Čálek, Jakub Halousek, Jan Šípek
Střih: Katarina Buchanan Geyerová
Zvuk: Štěpán Škoch
Hudební režie: Eva Javůrková
Produkce: Olga Grossmannová
Dramaturgie: Josef Albrecht
Film vznikl v producentské skupině Lenky Polákové, ČT Ostrava
104’, 2018

zpět na články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace