FI, BG

2016

Dokončený

Dobrý pošťák

Hyvä postimies

Režie: Tonislav Hristov

Synopse

A small Bulgarian village just by the Turkish border has been resisting foreign invaders since the times of the Ottoman Empire. Now its electorate of 38 elderly Bulgarians is facing a tough decision. The Great Gate, as the village has been called for centuries because of its location, has found itself in the middle of a European crisis, as at nights asylum seekers sneak passing the border. The forgotten village has become the most important secret loophole of Europe.

Ivan, the local postman, has a vision. He decides to run for mayor and turn the dying village alive by welcoming refugees. His opponents want to close their eyes, close down the border and reintroduce communism. As the campaign goes on, Ivan soon learns that while good intentions are not enough, even the smallest deeds matter.

Články

KineDok se má v červnu k světu
5. 6. 2018

KineDok se má v červnu k světu

KINEDOK
Devět červnových projekcí unikátního filmového klubu KineDok nabídne šest snímků v šestici měst: v Hradci Králové, Jičíně, Třebíči, Pardubicích, Praze a v Plzni na Náplavce k světu, která hostí rovnou tři promítání.
číst více
KineDok zahajuje již čtvrtou sezónu a zve na grand opening
22. 2. 2018

KineDok zahajuje již čtvrtou sezónu a zve na grand opening

KINEDOK EAST SILVER
Institut dokumentárního filmu i v roce 2018 pokračuje se svým úspěšným projektem KineDok, zaměřeným na alternativní distribuci autorských dokumentů.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace