RS

2017

90 min,

26 min,

15 min

Dokončený

Aunts

Tetke

Režie: Biljana Tutorov

Synopse

V naší kultuře (Srbsko, Chorvatsko, Bosna atd.) mají tety speciální roli a privilegovaný, až iniciační vztah se svými neteřemi. Panuje mezi nimi až rodičovské pouto, ale bez zatížení různými tabu. Se svou tetou můžete mluvit o všem, zkrátka jako se zkušeným, starším přítelem. Tety jsou jako víly, které nás s péčí vedou k dospělosti.

Moje teta Dragoslava je učitelkou techniky v důchodu, žijící v malém hraničním městečku na Dunaji. V momentě, kdy zemřel Tito a obraz jejího světa se začal rozpadat, začala si pěstovat historické povědomí a zájem o politiku. Založila si soukromí archiv z novin a nahraných televizních programů, a začala uvažovat o tom, jak je historie „napsána“. Chápe ji jako druh fikce napsané těmi u moci. Namísto pohádek pro vnoučata vypráví úžasné „opravdové“ příběhy se skutečnými historickými postavami.

V tomto filmu navštívíme prostřednictvím jejího „archivu“ rodinnou historii, stejně jako naši společnou minulost. Je to vyzvání k diskusi. Ze série rozhovorů mezi neteří a tetou o všem kolem bývalé Jugoslávie (protože šlo o jednu zemi a mnoho rodin stále žije roztroušeno napříč novými hranicemi) a dále (protože mnoho lidí emigrovalo), vznikne nová, napůl veřejná, napůl osobní historie podaná z ženského pohledu. Půjde o intimní, emotivní příběh přístupný širokému publiku.

Pro první sérii vybereme 20 páru tet a neteří, některé i velmi známé osobnosti, jejichž rodiny žijí v odlišných zemích. Buď jim dáme k dispozici náš štáb, nebo jim poskytneme vybavení, pokud se rozhodnou natočit rozhovory samy.
Paralelně spustíme kampaň s cílem zapojit co nejvíce žen, které budou chtít mluvit o svých životech a jak je poznamenala naše nedávná historie. Pomůžeme jim s prvotní přípravou a organizací lokálních štábů. Otázky, které nás zajímají, jsou například postavení ženy tehdy a dnes, jak se jejich rodinná historie protnula s dějinnými událostmi, jejich archívy (fotky, předměty, oblečení, suvenýry atd.), v co doufají, čeho litují apod.

Interaktivní webová platforma pak bude shromažďovat všechny dokumenty, ukázky, filmy, texty…, zkrátka bude ústředním bodem, ze kterého bude celý projekt vycházet. Mapy budou důležitou součástí, protože obrazově zachycují „přeshraničnost“ mnoha ex-jugoslávských rodin.

Speciální kniha shrne veškeré textové a obrazové materiály do atraktivní podoby a bude obsahovat i několik úvodních textů od našich účastnic, které jsou spisovatelkami, socioložkami, historičkami nebo specialistkami na genderová studia.

Videoinstalace s interaktivní dotykovou obrazovkou dovolí uživatelům projít si příběhy i v prostoru galerie. To vše může být zajímavé i pro nejmladší publikum, ve kterých může projekt probudit uvědomění si křehkosti důvěry, sebevědomí, rodiny, postavení žen či regionálního zeměpisu – a to buď přímo, nebo prostřednictvím animačních workshopů.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace