PL

2023

70 min,

52 min

Dokončený

Pianoforte

Režie: Jakub Piątek

Synopse

V úvodním kole jich je 160. Pak asi 80. A 40. Nakonec se do finále dostane jen 10 šťastlivců. Protagonisty Pianoforte jsou mladí lidé z celého světa a účastníci Chopinovy soutěže, která se koná každých pět let ve Varšavě. Jedná se o nejstarší soutěž tohoto významu a jedinou monografickou soutěž věnovanou Chopinově hudbě.
Její věhlas je výsledkem rekordního počtu klavírních osobností, které se soutěže zúčastnily v mládí: od Dmitrije Šostakoviče oceněného čestným uznáním, přes Marthu Argerichovou, Maurizia Polliniho, Daniila Trifonova, VladimiraAškenazyho, Dang Thai Sona a konečně Krystiana Zimermana.
Soutěž zahrnuje silné emoce, a to jak na jevišti, tak v publiku. Je to výjimečná šance, která se naskytne jednou za život. Protagonisté, jejichž život se od dětství točí kolem hry na klavír, jsou jako sportovci na olympijských hrách, v nichž jde o jejich budoucnost.
Náš příběh se soustředí na několik postav. Sledujeme je během přípravného kola, které se odehrává několik měsíců před 1. etapou, soutěžní zápolení ve Varšavě v říjnu 2021 a emocionální dozvuky po finále soutěže. Mladé klavíristy pozorujeme doma, v soukromí, zatímco se připravují na soutěž. Někteří z nich budou vyřazeni, jiní se dostanou do finále, někdo možná získá některou z prestižních cen. Přesto bude cesta každého z nich jedinečná. Pianoforte je dokument o dospívání a emocionální horská dráha s Chopinovou hudbou v pozadí.

Články

Filmy podpořené IDF na CPH:DOX
27. 2. 2023

Filmy podpořené IDF na CPH:DOX

EX ORIENTE FILM EAST DOC PLATFORM EAST SILVER EAST DOC FORUM
CPH:DOX představil program letošního ročníku. Najdete v něm šest filmů podpořených Institutem dokumentárního filmu: Blix Not Bombs, Disturbed Earth, Motherland, Pianoforte, The Hamlet Syndrome a Yoyogi.
číst více
True Story, epizoda 42: Pianoforte
3. 7. 2022

True Story, epizoda 42: Pianoforte

EAST DOC PLATFORM Rozhovor TRUE STORY PODCAST ONLINE
S režisérem Jakubem Piątkem a producentem Maciejem Kubickim o jejich projektu Pianoforte, intimním portrétu dospívání mladých klavíristů, kteří se účastní legendární Mezinárodní Chopinovy klavírní soutěže.
číst více
Ceny East Doc Platform mají The World is Not (a) Mine, Utíká i Dakar Sistaz
31. 3. 2022

Ceny East Doc Platform mají The World is Not (a) Mine, Utíká i Dakar Sistaz

EAST DOC PLATFORM
Cenu East Doc Platform 2022 získal polský projekt The World is Not (a) Mine režisérky Natalii Koniarz. Oceněny byly také dva projekty s českou účastí. Podívejte se na všechny oceněné projekty a vyjádření porot.

číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace