PL, DE

???

85 min

Dokončený

Hamletův syndrom

Syndrom Hamleta

Režie: Elwira NiewieraPiotr Rosołowski

Synopse

The Hamlet Syndrome depicts the young Ukrainian generation scarred by war and political breakthroughs since 2014. The film's starting point is the preparation for a play based on the motifs of Shakespeare's Hamlet, which, combined with an intense glimpse into the lives of the characters, creates a powerful portrait of a generation having to confront their war trauma and tackle the painful past, which now after the Russia's invasion of Ukraine becomes their present and future alike.

Články

Filmy podpořené IDF na CPH:DOX
27. 2. 2023

Filmy podpořené IDF na CPH:DOX

EX ORIENTE FILM EAST DOC PLATFORM EAST SILVER EAST DOC FORUM
CPH:DOX představil program letošního ročníku. Najdete v něm šest filmů podpořených Institutem dokumentárního filmu: Blix Not Bombs, Disturbed Earth, Motherland, Pianoforte, The Hamlet Syndrome a Yoyogi.
číst více
True Story, epizoda 50: Hamletův syndrom
30. 1. 2023

True Story, epizoda 50: Hamletův syndrom

Rozhovor TRUE STORY PODCAST
Ivona Remundová hovořila na MFDF Ji.hlava s Piotrem Rosołowským, spolurežisérem filmu Hamletův syndrom o generaci Ukrajinců a Ukrajinek vyrovnávajících se s válečným traumatem a bolestnou minulostí.
číst více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace