LV

2004

35 min

Dokončený

Dreamland

Leiputrija

Režie: Laila Pakalnina

Synopse

Dreamland je příběhem o skládce. K výběru tohoto zdánlivě neokouzlujícího tématu nás nevedl ani sociální patos ani „zelené“ misijní nadšení. Zůstáváme nezúčastněnými pozorovateli, pouhými návštěvníky z města, zdroje všeho odpadu.


Skládka je mnohými nahlížena jako vřed na tváři přírody vytvořený lidmi. Avšak fakt, že ptáci, savci, hmyz, lidé a rostliny si skládku zvolili za svůj příbytek jí do jisté míry ospravedlňuje. Zatímco pro lidskou bytost je život na skládce těžkým sociálním propadem, jinak je tomu pro ostatní druhy. Pro ně je skládka elitní území, vřelá Země snů, s potravou po celý rok. Jediná podstatná nevýhoda je, že voda na skládce je nepitná. Každý obyvatel tak musí najít cestu, jak tento problém řešit.

Mezi hlavními představiteli se objevuje krysa, výr, muž, brouk a tykev, kteří tvoří výjimečný soubor vzájemně provázaný esenciálním vztahem života a smrti. Mimoto můžeme též vidět stovky druhů ptáků – zhruba jednu třetinu ptáků žijících v Litvě, tisíce racků, kteří o sobě dávají vědět nepřekonatelným způsobem, holuby, vrabce a kavky, jestřába snažícího se uštvat svou kořist.

Další neopomenutelnou součástí filmu jsou savci. Myši, ježci, lišky, bobři, mývalové, kočky a psi. V nočních scénách spatříme lovící netopýry, zatímco přes den pozorujeme běžnou dřinu jednoho vzácného brouka.

Na skládce je neustále teplo jako na úpatí sopky. Srovnání se sopkou je výstižné, poněvadž bioplyn vznikající hnilobnými procesy může v krajním případě explodovat.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace