CZ

2008

83 min

Dokončený

Zapomenuté transporty do Estonska

Režie: Lukáš Přibyl

Synopse

Cyklus o méně známých cílech deportací Židů v severovýchodní Evropě.Tato část cyklu je výlučně ženskou výpovědí. Po odtržení od rodin putovaly velmi mladé ženy po estonských koncentračních táborech, kde ještě přijatelně vegetovaly. Až po deportaci do drsnějších polských a německých lágrů se jim postupně odkrývaly hrůzy šoa a teprve po osvobození zjistily pravdu o svých blízkých. Rozhovory byly natočeny během let 2000 – 2006 v České republice, Švýcarsku, Velké Británii, Izraeli, Austrálii a v USA.

5. září 1942 dorazil do Estonska transport s tisícem českých Židů. Zhruba stovka žen ve věku od 19 do 25 byla odloučena od svých rodin, které byly autobusy odvezeny na jiné, očividně „horkého“ koncentračního tábora. Vyděšené dívky brzy zformovaly rozličné skupiny, ve kterých si poskytovaly absolutní podporu. Časem začali jednat společně, jako jeden velký organizmus. Optimismus. Jejich pud sebezáchovy je přinutil zcela ignorovat holocaust. Až do roku 1945, kdy se zotavovaly ve Švédsku, objevily pravdu o tom, co se stalo jejich rodinám. Lukáš Přibyl strávil sedm let sestavováním svého unikátního projektu o málo známých osudech českých Židů za holocaustu. V tomto třetím díle dokumentární série Zapomenutých transportů kombinuje výpovědi přeživších se šokujícími archivními záběry a dokumenty, které ve výsledku nabízí vhled do osudů žen v „mužské“ válce.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace