PL

???

52 min,

85 min

Dokončený

The Whale from Lorino

Wieloryb z Lorino

Režie: Maciej Cuske

Synopse

Lorino je jedním z nejchladnějších míst na zemi a nejbližší město je stovky kilometrů daleko. Navzdory těžkým podmínkám zde funguje škola a komunitní centrum. V místních obchodech se prodávají nejzákladnější produkty a zásobovní zajišťuje helikoptéra, pokud to povětrnostní podmínky dovolí.
Ve filmu se pokusíme zachytit toto místo a jeho obyvatele z pohledu malého chlapce, který rád tráví čas s dědečkem. Ten ještě pamatuje dny, kdy na pobřeží stály jen chatrče postavené z obřích kostí velryb a jedinými obyvateli byli čukčijští lovci. Dědeček by rád předal co nejvíc vědomostí, které se pomalu vytrácejí z povědomí. Jeho syn mu nikdy nenaslouchal a chtěl se co nejméně odlišovat od Rusů. Dnes pije.
Když se mrazy zmírní, sejdou se vesničané, aby se připravili na lov. Plaví se na ostrov Ytagran, tajemné místo, kde se jejich předci mezi tisíc let starými ostatky velryb modlili za úspěšný lov. Lov probíhá podobně jako před stoletími.
Většina obyvatel Lorina jsou potomci Čukčů, zničení a unavení lidé, kteří přišli o práci, když se v oblasti upustilo od těžby. Posedávají a čekají nebo se snaží naučit a oživit některé ze strarých tradic, aby se osvobodili od místní ekonomiky a Ruska. Musejí se učit starým loveckým schopnostem. Vracejí se i k modlitbám a rituálům. Bohužel je to ale dlouhodobý proces a není jisté, zda se Čukčijům podaří v jejich původním prostředí přežít.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace