Rudolf Adler

Česká republika

Rudolf Adler

režie, zástupce filmové školy

Režisér, scénárista dokumentárních a hraných filmů. Autor rozhlasových her, odborných a teoretických studií o dokumentárním filmu.
Narozen 25. května 1941 v Brně. V letech 1960-67 absolvoval FAMU katedru filmové a televizní režie. Od roku 1970 externě spolupracoval s Krátkým filmem Praha, FS Barrandov, televizními studii v Praze, Ostravě Brně a Bratislavě a se studii čs. rozhlasu v Praze a Plzni. Natočil více než sto filmových a televizních dokumentů, převážně se sociální, etnografickou a portrétní tematikou (Ztišení, Za vojáčka mňa vzali, Pět dopisů Karla Hiršla, Majstr, Podšable ve Strání, Na kus řeči v šalandě, Proč ne, Poutník – Josef Koudelka, Na palubě Andromedy, Chevsurové – Tichá genocida, Život mezi erby, Můj Parthenon jsou Holešovice, Krejča Svoboda Faust – Aneb, vás dvou se ptám, Zpěváci zpěvci, Rok na Zelném trhu), hrané filmy Střepy pro Evu, Hrom do kapelníka, Chlapská dovolenka a rozhlasové hry U řeky, Ludvík a Václav, Králíček, Vánoční hra. Je vedoucím pedagogem Školy audiovizuální tvorby střediska IMPULS v Hradci Králové, vede třísemestrální kvalifikační kurz pro pracovníky regionálních a místních TV studií s akreditací MŠMT a pravidelně přednáší pro vysokoškolské pedagogy v rámci Centra pro výzkum vysokého školství MŠMT. Je autorem studijních skript FAMU „Cesta k filmovému dokumentu“. Od 1998 je docentem, veřejná přednáška „Metamorfózy dokumentárního portrétu“ byla publikována ve Filmu a době č.1/1999. Roku 2002 byl jmenován vysokoškolským profesorem. Účastní se práce v porotách a organizačních výborech festivalů a přehlídek - zejména Academia Film Olomouc. V letech 1990-94 byl vedoucím Katedry dokumentární tvorby na FAMU. Pedagogem této katedry a vedoucím realizační dílny je doposud.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace