Helena Třeštíková

Česká republika

Helena Třeštíková

režie, scenář, producent

Narozena 22. června 1949 v Praze. Vystudovala FAMU, obor režie dokumentárního filmu. Od roku 1974 natočila více než padesát dokumentárních filmů nejrůznějších metráží většinou s tematikou mezilidských vztahů a různých sociálních problémů. Postupem času se specializovala na metodu tzv. „sběrného natáčení“ - sledování lidských osudů v delším časovém úseku. Výsledkem byl šestidílný cyklus pro televizi Manželské etudy (1987) a dva celovečerní dokumentární filmy Z lásky (1987) a Hledání cest (1988). V roce 1991 Třeštíková založila spolu s kolegy filmaři a sociology „Nadaci Film a sociologie“. V letech 1994-96 natočila několik portrétů zajímavých osobností pro cyklus Gen, Genus a VIP (Tomáš Halík, Olbram Zoubek, Lída Rakušanová, Jiřina Šiklová, Karel Čáslavský, Jiří Rückl).

V roce 1994 Třeštíková založila spolu se svým manželem publicistou Michaelem Třeštíkem „Nadaci Člověk a čas“, která se specializuje na časosběrné projekty a na filmy, které reflektují čas, jeho plynutí a změny, které přináší (Sladké století, Lidé, mám vás rád!, Carmen story, Určitý způsob štěstí, Hitler, Stalin a já). V roce 2001 dokončila první část volného cyklu časosběrných filmů Ženy na přelomu tisíciletí (portréty Dagmar Peckové, Báry Basikové, mladé narkomanky Katky a romské intelektuálky Jarmily Balážové a dalších). Věnuje se také problematice drogové závislosti (Ženy a drogy, drogy a ženy, V pasti a stále v pasti). V lednu roku 2007 se stala na krátkou dobu ministryní kultury vlády České republiky.

V posledních letech spolupracuje s producentskou společností Negativ, která uvedla do českých kin postupně celou trilogii časosběrných snímků Marcela (2006), René (2008) a Katka (2009). Jednotlivé filmy získaly celou řadu cen v čele s Evropskou filmovou cenou (pro film René v roce 2008), cenou Český lev pro film Katka a řadou dalších ocenění z předních světových festivalů.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace