Eva Tomanová

Česká republika

Eva Tomanová

novinář, producent, režie

Sperminátoři

Pan Jiří M. je asi 40 letý vysokoškolák, bývalý voják z povolání v elitní chemické jednotce. Žije na Ostravsku, kde se snaží provozovat vlastní pracovní agenturu zaměřenou na tězce zaměstnatelné. Podruhé ženatý otec šesti dcer se ve volném čase, se věnuje neobvyklé aktivitě, která postupně přerostla v osobní misi či poslání – darování spermatu. Jiří není jediný takový muž. Z Holandska pochází čtyřicetiosmiletý Mitch. To co dělá Jiří v malém a po česku, rozjel Mitch ve velkém stylu; začal svoje služby nabízet přes internet a zadarmo. Stal se natolik vyhledávaným a úspěšným (106 dětí), že mu média přiřkla titul „nejplodnější muž Evropy”.
Globalní inseminační velmocí je Dánsko, kde celý systém dárců stojí na anonymitě - to má svá úskalí, jak prokázala medializovaná kauza "Donor 7042".

Pod ledem

Na příběhu muže, který nejen v mrazivé vodě pod ledovou bariérou hledá sám sebe a svůj smysl, chceme atraktivním filmovým jazykem načrtnout dokumentární lyrickou esej o kontrole nad vlastním osudem a snažení o něco, co nás převyšuje.
Příběh budeme vyprávět ve třech prolínajících se dějových linkách - zónách.
Zóna smrti
David Vencl se v únoru 2021 zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Na nádech a bez ochranného neoprenu uplaval osmdesát metrů pod ledovým příkrovem.
Nyní se chce pokusit o nové světové prvenství. Plánuje se ponořit do hloubky padesáti metrů. Na nádech, bez neoprenu a pod ledem.
Tento výkon míří za fyziologickou hranici, na které se lidské tělo skokově přizpůsobuje tlaku vody. Nikdo ji zatím na nádech v ledové vodě nepřekonal.
David a jeho tým se musí dokonale připravit. Každý okamžik vyžaduje naprostou kontrolu. Jakýkoli detail může dělit smrt od života.
Zóna života
Jako učitel se David vždy snažil ukazovat svým studentům cestu k silnější verzi sebe sama. Vedl je k překonávání překážek a snášení nepohodlí. Někdy uspěl, jindy se setkal s nepochopením.
Nyní má za sebou náhlý rozvod, se kterým se pozvolna a nelehce vyrovnává. Ve střídavé péči pětiletou dceru Natálku, kterou bezmezně miluje. A komplikovaný vztah hned s několika ženami.
David hledá svou autentickou cestu světem, který spíše než zamrzlou tůni připomíná divokou a nečitelnou peřej.
Zóna klidu
Být v zóně je stav vrcholného soustředění, kdy se člověk vzepne k hranicím svých možností ve snaze dosáhnout něčeho obtížného.
David s tímto stavem dlouhodobě pracuje. Při svém rekordním pokusu bude muset být v zóně, aby uspěl. A snad se i znovu narodil.
Každý z nás může hledat a nacházet svou zónu, svůj vnitřní proud. Patří k nám jako voda, ze které jsme stvořeni a do které se David ponoří.
Otázka zní: Jaký smysl má to celé snažení o rekordy?
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace