Karel Vachek

Česká republika

Karel Vachek

režie, zástupce filmové školy, scenář, producent

Umělec pod kůrou lunaparku

Specifické dřevoryty kůrovců (Ips typographus), nahlížené optikou dobového estetického paradigmatu. Specifický prezident republiky, s úžasem pozorován, bez ohledu na paradigmata, natož estetická. Činnost brouka i prezidenta, glosovaná poznámkami pravicového pozitivisty Jana Stráského. Jan Stráský je: 1) ředitel Národního parku Šumava 2) bojovník proti dřevokaznému hmyzu 3) nejlepší přítel specifického prezidenta 4) přívrženec výstavby jaderných elektráren 5) ten, kdo nemá rád puštíky. Na procházce erozními rýhami dále provázejí umělec František Skála, ještě úplně jiný umělec Milan Knížák a záznamy Manifestu explosionalismu výbušného mrtvého umělce Vladimíra Boudníka. A ještě mnohem víc. V třaskavé směsi.

O zdraví, o slávu a o peníze na případu cyklistiky

Dokumentární esej o cyklistice a penězích ve sportu a o šnecích. Zaměříme se na jídlo. Cyklista musí jíst to nejlepší, aby byl rychlý a vydržel. Cyklistka Vendy, která pozorovala při závodě šnečky, byla filosofická, ale nevyhrávala. Budeme sledovat šneky, jak je se připravují rukama nejlepších šéfkuchařů a nakonec na šneky pozveme Zdeňka Bakalu, aby nám vysvětlil, proč má být cyklistika byznys a proč do ní investuje. Mezitím stihneme obejít spousty jiných výtečných cyklistů a cyklistek, ale i šneků a možná i slimáků. Také se dostaneme k rozvahám Martiny Sáblíkové a jejího trenéra, kteří vysvětlí, proč si myslí, že jí cyklistický svaz znemožnil startovat v Riu a jak se to stalo, že nakonec nepomohla ani přímluva prezidenta Zemana? Co vlastně dělá sportovní loby a jaký smysl má reklama?

150 scén ze života disentu v novém establishmentu

Helena míří svoji kamerou na lidi, kteří jsou ochotni mluvit nahlas o svých názorech a neschovávají se za jiné. Vytváří tím lehký a humorný materiál, který umožňuje svobodný a filosofický výklad. Doufá, že tím zachytí tu část české společnosti, která je izolovaná od naděje na čerpání prostředků z veřejných zdrojů a zvýrazní jejich morální hodnoty. Vytváří filmem svět, kde budou všichni její přátelé pohromadě. Natáčí hudebníky, umělce a osobnosti bývalého disentu a zkoumá, jak se jednotlivé části hnutí institucionalizují, jak nalézají uplatnění v novém systému. Do institucí vstupuje se svými přáteli a z podstaty provokuje. Výsledkem má být dokument o bloudění početně malého národa se skvělým jazykem mezi mlýnskými kameny velkých mocností

Cesty epopeje

Je Slovanská epopej skutečně "dítě, zemřelé při porodu?"
Na pozadí putování dvaceti velkoformátových obrazů film v několika tématických liniích zkoumá fenomény
spojené s rozjitřeným vnímáním majestátního odkazu Alfonse Muchy i jeho v mnoha ohledech rozporuplné osobnosti.
Kunsthistorici, filosofové, politici, dědici, japonští návštěvníci, čeští parvenuové i američtí filantropové se v živých obrazech přou i doplňují, splétajíc předivo úvah, v němž není snadné dopátrat se jednoznačných závěrů, které ale přesvědčivě dokazuje, že epopej je naopak dítě stále zatraceně živé.

Komplex Epopeje

Máme komplex z epopeje coby přežitku záměrů, které chtěly v daném poli obsáhnout vše? Má epopej komplex z nás, kteří se už více než sto let nedokážeme shodnout, kde je její místo - trvalé bydliště i smysl? Co se stane, když se uprostřed těchto nezřetelnostností najednou Muchova Slovanská epopej octne v Japonsku?
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace