Wojciech Staroń

Polsko

Wojciech Staroń

režisér, kamera

Wojtek - the Bear that Went to War

Příběh Wojtka - 500librového medvěda, který bojoval spolu se skupinou polských vojáků během 2. světové války, dělil se s nimi o jejich pivo, cigarety a nakonec i osud. Příběh o medvědovi, vyprávěný těmi, kteří ho znali, zachycuje perspektivu polské válečné historie tak trochu jinak.

Rings of Burma

Sever Thajska, místo nacházející se nedaleko hranic s Barmou. Místo neustále pulzující pohybem. Uprchlíci z Barmy, hlavně Karenové (etnická menšina pronásledovaná v Barmě, která jako jediná roky bojovala proti bestiálnímu režimu vojenské junty), utíkají na thajskou stranu z područí vlády barmské junty. Karenské (nebo přesněji Kayanské) ženy, obyčejně známé jako "žirafí ženy", mají za úkol přilákat turisty na tradice svého kmene. Ve skutečnosti jen málo z nich pěstuje tradiční zvyky, většina nosí krční náramky jenom aby přežila. Vedle prostituce jde často o jediný způsob, jak si vydělat peníze, většina zisku ale zůstává v kapsách funkcionářů.

Filmoví protagonisté: pár, Madżi a Lame, manželé již čtyřicet let, přišel do Thajska hledat nový začátek. Vše co milovali museli nechat v Barmě. Včetně své dcery o jejíž osud se obávají (Karenské ženy jsou pravidelně znásilňovány vojáky). Jsou odděleni od svých kořenů, od sebe navzájem, od všeho, co by jim dodalo pocit pevné půdy pod nohama a přesto se nevzdávají. V bezvýchodné situaci si stále udržují naději. Nepřestávají bojovat. I přes každodenní zápas o holý život, odsouzeni k selhání (které může přijít na každém kroku), hledají svou vlastní cestu, způsob jak žít a moudrost, aby se hluboko uvnitř, ve svém srdci, nikdy nevzdali.

Welcome to the Rich Men's World

Papua Nová Guinea, provincie Saudan. Neproniknutelný les. Někdo zavraždil ženu, manželku náčelníka a matku čtyř dětí. Tělo ženy bylo nalezeno rozřezané v těsné blízkosti jejího obydlí. Investigativní dokument zabývající se vraždou manželky náčelníka kmene nás přivádí přímo ke konfliktu mezi dvěma kmeny. Lidé z kmene Imbiniss mýtí panenský prales a domlouvají se s čínskou společností na založení plantáže pro výrobu palmového oleje. Chtějí boty, peníze, cesty a normální domy - stejné jako mají lidé v moderním světě. Chtějí vykročit směrem k civilizaci. Sousední kmen Ossima se snaží uchovat tradiční způsob života. Mezi kmeny se rozpoutá debata o hranicích, která je vlastně debatou o hodnotách. Pojďme se podívat na na další mizející kousek tropické džungle, seznamme se s nadějemi i konflikty lidí, kteří o takových krocích rozhodují.

Kiosk

Dokument o objevování skrytých emocí, o nutnosti sdílet lásku s těmi, kteří ji potřebují, ačkoli si to dlouho nechtěli přiznat.

Obě protagonistky jsou v jistém ohledu zlomené a snaží se najít své místo v životě. V zapadlém polském městečku, kde každý nemá příležitost vést „normální“ život, se psychoterapeutem může na chvíli stát třeba i soused či náhodný kolemjdoucí.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace