Tereza Polachová

Česká republika

Tereza Polachová

producent, zástupce tv

Testosteron Story

Kladruby, osamělé místo ve Středních Čechách. Stejné jméno jako má světoznámý hřebčín, jenže tady toho moc nikdo nenaběhá – ačkoliv hřebců je tu spousty. Zdejší Kladruby jsou pro zběsilé jezdce, které políbila smrt.
Sanatorium Kladruby jsou přepouštěcí komora a inkubátor, kde máte pět měsíců na to se vrátit do života. Pět tvrdých měsíců na to přehodnotit všechny své dosavadní cíle i vztahy, pět měsíců na to přijmout fakt, že svět sice nebude nikdy jako před tím polibkem, ale stejně je to výhra. Pět měsíců na to pochopit, že důvod k radosti už je jen to, že ráno jste otevřel oči a přišel další den.

Daleko od Mikulova

Marie je fotografka. Pochází z Mikulova. Žije v New Yorku. Za muže má Thomase.

Daleko od Mikulova je portrétem nevšedního vztahu a silného uměleckého partnerství mezi fotografkou Marií Tomanovou a historikem umění, Thomasem Beachdelem. Zároveň je tento snímek portrétem amerického “snu” a americké reality na příkladu mladé Češky, která se rozhodla opustit rodný Mikulov, změnit svůj obor i vzhled a prorazit v extrémně konkurenčním prostředí newyorské fotografické scény.

Prostřednictvím observační metody sledujeme tříletou etapu v osobním i pracovním životě Marie a jejího muže – jejich vášeň a posedlost uměním, neohroženost realizovat vlastní vizi, ale také bezmezné úsilí, které je to stojí. Ano, náš film je také o dřině a ze své podstaty o násilí – na duchu i na těle. Film se tak stává svědectvím o okamžicích, které formují dráhu mladých umělců, se všemi nejistotami a překážkami, jež musí na cestě za svým snem překonat.

Náš film je stejně nespoutaný jako jeho hlavní představitelka. Jedná se o živý příběh a divokost, tak charakteristická pro Marii, se odráží i v našem přístupu k filmovému materiálu a v naší práci s Mariinými fotografiemi. Hektické pasáže střídají pasáže klidu. Marie ztělesňuje nevázanost, Thomas naopak rozvážnost. Ona překypuje talentem, on intelektem. Jejich závislost jednoho na druhém je mimořádná a pro Mariinu tvorbu naprosto zásadní. Bez Thomase by Marie neobjevila svůj talent. Bez jeho podpory by ho dál nerozvíjela. Thomas je Mariiným přítelem, rodinou, pevným bodem v neustále se měnícím newyorském prostředí.

Marie žila v Americe mnoho let ilegálně. Díky svazku s Thomasem se jí otevřela možnost získat potřebné dokumenty a po osmi letech opět vycestovat, navštívit domov a setkat se se svou rodinou v Mikulově. Teprve, až když New York opustí a vrátí se domů, kde čas plyne jinak, respektive – kde se čas jako by zastavil, jí dochází, jak mnoho si od ní New York bral a jak málo vracel.

Marie je daleko od Mikulova.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace